Türk sporunun altın haftası

 Türk atletler, geçen hafta katıldıkları memleketler arası tertiplerde 18’i altın 68 madalya kazanma başarısı gösterdi.

 Türkiye, geçen hafta karate, tekvando, güreş, judo, eskrim, cimnastik, kick boks, bocce ve buz dansı branşlarında katıldığı tertiplerde 18 altın, 17 gümüş ve 33 bronz madalya elde etti.

Ulusal sportmenlerin dereceleri 2020 Tokyo Olimpiyatları başta olmak üzere gelecekteki şampiyonalar için umut verdi.

Bilhassa Tokyo 2020’ye dahil edilen karate branşında alınan 12 madalya yüzleri güldürdü.

Şili’nin mesken sahipliğinde organize edilen ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren Karate 1 A Serisi’nin 3. etabında ulusal atletler, 5 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyanın sahibi oldu.

Türkiye, serinin 3. ayağında genel klasmanın birinci sırasında yer aldı. Başşehir Santiago’daki tertipte ay-yıldızlı karateciler Serap Özçelik, Meltem Hocaoğlu, Uğur Aktaş ve Rıdvan Kaptan kürsünün doruğuna çıktı. Ekip kata kategorisinde de Emre Vefa Göktaş, Kutluhan Duran ve Gökay İlgezdi’den oluşan Türk Ulusal Grubu, İspanya’yı 3-2 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Kick boksta 29 madalya

Ulusal kick boksçular, İtalya’da gerçekleştirilen Dünya Gençler Şampiyonası’ndan 5 altın, 9 gümüş ve 15 bronz olmak üzere 29 madalyayla döndü.

51 ülkeden bin 757 atletin katıldığı şampiyonada Türkiye’ye altın madalyaları Cengizhan Kuru (full contact 75 kilo), Hamide Yavuz (full contact 52 kilo), Mahsum Teker (full contact 86 kilo), Doğukan Güzelkabaağaç (full contact 91 kilo) ve Can Özbatur (low kick +91 kilo) kazandırdı.

İrem Yaman tarihe geçti

Tekvandoda grand prix serisinin 3. ayağı Tayvan’ın Taoyuan kentinde yapıldı. Türkiye, seriyi 1 altın ve 2 bronz madalyayla tamamladı.

Bayanlar 57 kiloda altın madalyaya uzanan İrem Yaman, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları yolunda hanesine 40 puan yazdırdı.

Ağustos ayında Rusya’da düzenlenen grand prix 2. seri karşılaşmalarının akabinde Tayvan’da da birinci sırayı alan İrem, tıpkı vakitte üst üste iki grand prix karşılaşmasında altın madalya kazanan birinci Türk tekvandocu olarak tarihe geçti.

Tayvan’da ayrıyeten bayanlarda +67 kiloda Nafia Kuş, 49 kiloda da Rukiye Yıldırım bronz madalya aldı.

Eskrimde madalyalar sürüyor

Türkiye’nin son devirde kıymetli ilerleme kaydettiği eskrimde madalyalar gelmeye devam ediyor.

Memleketler arası Eskrim Federasyonu (FIE) Satellite Turnuvası’nda ulusal atletlerden Enver Yıldırım, erkekler kılıç, Martino Minuto da erkekler flöre kategorisinde birinclik kürsüsüne çıktı. 

Iryna Shchukla ise bayanlar kılıçta üçüncü olarak bronz madalya elde etti.

Güreşte iki dünya şampiyonluğu

Slovakya’nın Trnava kentinde gerçekleştirilen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda ulusal sportmenler, iki sefer İstiklal Marşı’nı okuttu.

Özgür tarzda Arif İhtimam, grekoromende ise Kerem Kamal dünya şampiyonu olarak ay-yıldızlı bayrağı göndere çektirdi.

Şampiyonada özgür tarzda Erhan Yaylacı, grekoromen tarzda de Erkan Ergen ile Muhittin Sarıçiçek bronz madalya elde etti.

Judoda madalya hasretini sonlandırdı

Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de devam eden Dünya Judo Şampiyonası’ndan dün hoş bir haber geldi.

Üçüncülük maçında Polonyalı Damian Swarnowiecki’yi ipponla yenen ulusal atlet Vedat Albayrak, 81 kiloda bronz madalya kazandı.

Vedat, 2003’te Japonya’nın başşehri Tokyo’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olan Sevinç Şensoy’un akabinde birebir başarıyı göstererek Türkiye’nin madalya hasretini sonlandırdı.

Cimnastikte 12 madalya

Türkiye, Tunus’un konut sahipliği yaptığı Comegym 3. Akdeniz Gençler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nı 2 altın, 5 gümüş ve 5 bronz madalyayla tamamladı.

Ulusal sportmen Ayberk Koşak ve Ayşe Begüm Onbaşı kürsünün en üst basamağında yer alma başarısı gösterdi.

Buz dansında birincilik

Artistik buz patenci Berk Akalın, partneri Nicole Kelly ile katıldığı Challange Kupası’nda birinci oldu.

Berk, ABD’nin Philadelphia kentindeki tertipte buz dansı kategorisinde Nicole Kelly ile altın madalya kazandı.

İtalya’da düzenlenen Avrupa Bayanlar Bocce Şampiyonası’nda ise ulusal sportmenler, 2 bronz madalya elde etti.

Gruplar kategorisinde yarı finalde İtalya’ya 12-10 yenilen ay-yıldızlılar, üçüncü oldu.

Şampiyonada 23 yaş altında Türkiye’yi temsil eden Esile Emen ise uzun müddet üstün oynadığı ve 8-3 öne geçtiği yarı final karşılaşmasını son elde verdiği blok sayılarla kaybetti ve bronz madalyada kaldı.

– Öncü kardeşler podyumun tepesinde

Öte yandan motor sporlarında Red Bull MotoGP Çaylaklar Kupası’nda gayret eden ulusal atletler Deniz Öncü ve Can Öncü birinci iki sırayı aldı.

Deniz, İspanya’nın Aragon pistinde hafta sonu gerçekleştirilen iki yarışı da kazandı.

Böylelikle Deniz, daha evvel şampiyonluğunu ilan eden ikizi Can’ın akabinde dönemi ikincilikle kapattı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir