Stanislav Çerçesov: “Türkiye’de Dünya Kupası ya da Avrupa Kupası yapılabilir”

UEFA Avrupa Uluslar Ligi B Kümesi’nde yer alan Rusya Ulusal Ekibi’nin Antalya’daki kampında, teknik yönetici Stanislav Çerçesov açıklamalarda bulundu.

Uluslar Ligi’nde Belçika ve Kazakistan ile deplasmanda karşılaşacaklarını anlatan Stanislav Çerçesov, “Belçika Ulusal Grubu çok güçlü ve ekip olarak çok düzgün. Özel oyuncuları var. Bizi güç deplasman bekliyor. Sonra da Kazakistan maçı var. Brüksel’den Astana’ya çok vakit alan uzun bir seyahat yapacağız. Kazakistan ile kolay bir maç olmayacak. Mart ayı Rusya Ulusal Grubu için sıkıntı bir periyot. Gruplar maç oynamaya yeni başlıyor. Kondisyon uygun değil. Kazakistan Ulusal Ekibi’nin da Antalya’da hazırlık maçı var. O maçı da izleyeceğim. Kazakistan’ın kulüpleri de burada hazırlanacak. Kamp devrindeki çalışmalarımızla hazırlıklarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“YENİ MAKSAT, 2020 AVRUPA KUPASI’NA KATILMAK”

Rusya Ulusal Kadrosu’nun gayelerini anlatan Stanislav Çerçesov, şunları söyledi:

“2018 Rusya Dünya Kupası’nda çeyrek final oynadık. Başarılı olduk lakin bu tarihe geçti. Biz önümüze bakıyoruz. Futbolda da vakit süratle ilerliyor. Dünya Kupası’ndan sonra 4 kıymetli futbolcu ulusal grup mesleğini bıraktı. Biz âlâ sonuçlarla devam etmek istiyoruz. Türkiye’ye karşı iki maç oynadık yendik. Daha da âlâ olmak istiyoruz. Yeni amaçlar, 2020 Avrupa Kupası’na katılmak.”
Stanislav Çerçesov, 2018’de Dünya Kupası’nın Rusya’nın konut sahipliğinde gerçekleştirilmesinin tek avantajının eleme karşılaşmaları oynamadan dünya kupasına katılma hakkı elde etmeleri olduğunu belirtti. Bunun haricinde dezavantajlarını yaşadıklarını anlatan Stanislav Çerçesov, “Sadece hazırlık maçları oynuyorduk. O nedenle zordu. Herkes, taraftarlar bir şeyler istiyor, hazırlık maçlarında kazanamadığımız vakit anlamıyorlardı. Teknik yöneticinin vazifesinin devam edip etmeyeceği konuşuluyor, baskı oluyor. Dünya kupasında mesken sahibi ekip düzgün oynarsa, o hisler kalmıyor. Zira mesken sahibi grubun da dünya kupasında güzel oynaması lazım. 2016’dan sonra ulusal gruptaki misyonum bir taraftan güç geçti, başka taraftan da deneyim oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE DÜNYA KUPASI YA DA AVRUPA KUPASI YAPILABİLİR”

Türkiye’deki tesislerin kalitesine değinen Stanislav Çerçesov, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’de Dünya Kupası ya da Avrupa Kupası yapılabilir. Türkiye futbol ülkesi, Türk milleti çok duygusal, futbolu çok seviyor. Biz oynadığımız statlarda, kaldığımız otellerde gördük. Türkiye ligi maçlarını televizyondan da izliyorum. Görüyoruz ki Türkiye’de statlar, oteller, tesisler dünya düzeyinde. Türk milleti de misafirperver. O nedenle Dünya Kupası Türkiye’de gerçekleşirse çok uygun geçer.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir