Rıza Çalımbay’dan Beşiktaş açıklaması! “Teklif gelirse…”

Teknik yönetici İstek Çalımbay, Beşiktaş’ın Demir Küme Sivasspor’u 2-1 yendiği maçta galibiyeti getiren golü atan Burak Yılmaz’ın siyah-beyazlılar için çok büyük bir çıkar olduğunu söyledi.

Çalımbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ligde üst üste aldığı galibiyetlerle şampiyonluk yarışında isminden kelam ettirmeye başlayan Beşiktaş’ın performansını kıymetlendirdi. İstek Çalımbay, Şenol Güneş’in ulusal ekibin başına geçmesinin akabinde ortadan kalkan belirsizliğin siyah-beyazlı ekibin performansını etkilediğini belirtti.

Beşiktaş’ın golcü futbolcusu Burak Yılmaz’ın siyah-beyazlı grubun yakaladığı galibiyet serisindeki en değerli etken olduğunu lisana getiren Çalımbay, şunları kaydetti:

“Neyin ne olduğu aşikâr olmadığı için belirsizlik birtakım maçlarda Beşiktaş’a puan verdirdi. Aşikâr olduktan sonra, iki ulusal maçın akabinde her şey ortaya çıktı. Burada Adem Ljajic üzere çok kıymetli oyuncular ön plana çıktı. Burak Yılmaz bu süreçte en değerli faktördü. Geçen sene birlikte çalıştığımızda da sakat olmasına karşın 19-20 gol attı. Burak her vakit, beklemediğiniz anlarda goller atan birisi. Bunu da gösterdi. Artık herkes ‘keşke dönem başında alabilseydik’ diyor. Burak bana nazaran kalan 5 maçta da çok güzel olacak. Seneye apayrı bir Burak olacak. Dönem başı bir ameliyat geçirdiği için hazırlık devrini istediği formda geçiremedi. Zahmetli biçimde Trabzon’dan ayrıldı. Her şeye karşın kendini toparladı. Burak’ın gelmesi Beşiktaş için çok büyük bir kar oldu.”

“Beşiktaş’tan teklif gelirse seve seve kabul ederiz”

Çalımbay, Şenol Güneş’in haziran ayında ulusal grubun başına geçmesinin akabinde siyah-beyazlı ekipte boşalacak teknik yöneticilik koltuğu için teklif gelmesi halinde kabul edeceğini vurgulayarak, “Ben Beşiktaşlıyım. Lider da babası da birlikte çalıştığım yöneticilerdi. Beşiktaş’a geçmişiyle, başarılarıyla layık olan bir ismin gelmesi gerekiyor. Zira Beşiktaş çok büyük sorumluluk isteyen bir yer. Onun için oraya gelecek kişinin oraya layık olması gerekiyor. Beşiktaş’tan teklif gelirse seve seve kabul ederiz.” diye konuştu.

“Konya birinci 5 içinde olurdu”

Spor Toto Üstün Lig’de son 10 haftada galibiyet alamayan Atiker Konyaspor’un eski teknik yöneticisi İstek Çalımbay, vazifeye devam etmeleri halinde yeşil-beyazlı grupla birinci 5’te olabileceklerini söyledi.

Çalımbay, Konya’da çok düzgün bir grup kurduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Yanlış şeyler yapıldı lakin futbolun içinde olan şeyler bunlar. Her vakit her şey uygun gitmeyebilir. Şayet biz orada olsaydık Konya birinci 5 içinde olurdu. Çok yeterli kadro kurmuştuk ve çok yeterli gidiyorduk. Tahminen istediğimiz transferleri yaptıramadık idareye ancak şayet misyonumuza devam etseydik mutlaka kadronun çok daha düzgün yerde olacağını sav ediyorum. Çok düzgün oynayıp kazandığımız bir maçtan sonra ayrıldık. Konya’da devam etseydik katiyen birinci 5’te olurduk. Konya kaç maçtır galip gelemiyor, Malatya galip gelemiyor lakin puan sıralamasına baktığınızda fazla bir kopukluk yok. Orada kazanılacak 3-4 puanla tahminen de çok daha âlâ bir yerde olacaktı Konyaspor.”

“Ne olursa olsun avantaj Başakşehir’de”

Ligde yaşanan şampiyonluk yarışına da değinen Çalımbay, Medipol Başakşehir’in avantajlı olduğunu lakin turuncu-lacivertli grubun son haftalarda yaşadığı puan kayıplarının eza oluşturabileceğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Ne olursa olsun avantaj Başakşehir’de. Başakşehir çok daha avantajlıyken kaybettiği puanlardan ötürü biraz meşakkat yaşayabilir. Başakşehir bundan evvel de şampiyonluğa giderken, büyük avantajı varken son maçlarda kaybetti. Artık bu kaybettiği puanlar Başakşehir’e bir ders olabilir. O maçlara bakıp başka maçlarına daha dikkatli bakabilir. Göztepe maçı Başakşehir için Galatasaray maçından daha kıymetli. Göztepe için bu maç çok değerli, çok kritik. Burada kaybedeceği puan Göztepe’yi daha berbat bir duruma sokabilir. Bana nazaran çok güç bir maç Başakşehir açısından. Bu Göztepe için bir final maçı.”

“Ne olacağı ligin sonuna kadar aşikâr olmayabilir”

Ligde artık her maçın sıkıntı olduğu bir periyoda girildiğini aktaran Çalımbay, “Her maç çok güç. Kolay maç kazanılmıyor. Bundan sonra daha dikkatli olmaları gerekiyor, telafisi olmayan maçlar oynayacaklar. Kaybedilen her bir puan bile artık geriye atacak ekipleri. Galatasaray-Başakşehir, Galatasaray-Beşiktaş maçları aslında sonucu yüzde yüz etkileyecek. Şampiyonluk kadar alt taraf da çok karışık. Karma karışık bir lig gidiyor. Ne olacağı ligin sonuna kadar belirli olmayabilir. Bana nazaran burada belirleyici grup Başakşehir olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu dönem ligin kalitesini düşük bulduğunu söyleyen deneyimli teknik adam, “Bu sene lig çok enteresan geçiyor. Bu dönemi kalitesi en düşük dönem olarak görüyorum. Kimin kimi yeneceği belirli olmuyor, karma karışık bir şey oldu. Ne üstü aşikâr ne aşağısı muhakkak. Beşiktaş son 5 maç harika gitti ve yukarıyı yakaladı sayılır.” sözlerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir