Mircea Lucescu: “Karma maçlarıyla amaçladıklarımıza ulaştık”

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Mircea Lucescu, hafta başında TFF’nin mesken sahipliğinde düzenlenen Spor Toto 1. Lig ve TFF 2. Lig karmaları maçlarıyla hedeflenen sonuca ulaşıldığını ve yakında emsal aktifliklerin organize edileceğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesi TFF.ORG’a açıklamalarda bulunan Rumen teknik adam, vazifeye başlamasından itibaren Türk futbolunu büyük bir dikkatle faal formda takip ettiğini belirterek, “Geçmiş yıllarda A Ulusal Grup’ya büyük hizmetleri olmuş futbolcuların yerlerini genç bir nesle bırakma vaktinin geldiğini gördüm. Net bir tespit yapmak gerekirse, deneyimli oyuncularımızın sakatlık başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşamaları üzerine fizikî durumları nedeniyle kulüp-milli kadro döngüsünü birlikte götürürken çok zorlanacaklarını anladım. Bu oyuncular için üzülsem de, Türkiye’yi her büyük turnuvaya katılan bir ekip haline getirebilmek için risk alarak takımımızı genç isimlerden kurmaya karar verdim. Bu sayede, yaş ortalamamız 30’lardan 23,5’lara indi” diye konuştu.

Gençleştirme sürecinin sancılı olduğunu, Spor Toto Muhteşem Lig’de gayret eden kulüplerin “A” gruplarında sistemli olarak forma giyen çok az sayıda 23 yaş altı Türk futbolcu bulunduğunu kaydeden Lucescu, “Bu kaideler altında, alt liglerde daima oynayan ve yaş kriterine uyan futbolcular varsa bunların seviyelerini görmek istedik ve karma karşılaşmalarını organize ettik. Karma maçlarının düzenlenmesindeki en kıymetli münasebet, genç oyuncuların mevcut performanslarını sadece yaşıtlarının bulunduğu rekabetçi bir ortamda gözlemlemekti. Ferdî yeteneklerinin yanında kolektif futbola olan yatkınlıklarını incelemek de bizim için çok mühimdi. Karmalar için oyuncuları tespit ederken temel iki kriterimiz aldıkları müddet ve potansiyelleri hakkında yapılan değerlendirmelerdi” dedi.

Lucescu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Geçen yıl da bu aktifliği düzenlemiştik. Bu süreçte çok teknik yönetici ile görüşmem oldu. Çetin lig gayreti içinde baskı altında olduklarından ötürü genç oyuncuları deneme imkanlarının hudutlu olduğunun farkındayım. Bu bakımdan ben ve grup arkadaşlarım, genç Türk futbolculara kendilerini göstermeleri ve onları takip ettiğimizin farkında olmaları için bir fırsat yaratmak istedik.”

“Türkiye Futbol Federasyonu’nda değişik kademelerde vazife yapan 34 farklı antrenörün Eylül-Aralık 2018 devrinde izlediği 191 resmi müsabakada Spor Toto 1. Lig’de 91, TFF 2. Lig’de ise 241 tane 23 yaş altı futbolcunun mühlet aldığını gördük. Bu isimler ortasından, A, Ümit, Genç ulusal kadro ve bölge antrenörlerimizin yapmış olduğu uyum ile Spor Toto Harika Lig’den 29, TFF 2. Lig’den ise 32 futbolcuyu karma maçlarına davet ettik. Sakatlık ve çeşitli mazeretleri nedeniyle 20’ye yakın futbolcuyu da karmalarda görme imkânı bulamadık.”

Karma maçlarında izlediği oyuncuları teknik manada âlâ bulduğunu söz eden deneyimli çalıştırıcı, “Futbolcularımızda kâfi potansiyelin mevcut olduğunu gördüm. Bilhassa beni etkileyen 4-5 futbolcu oldu. Onları da kimi dokunuşlarla yakın gelecekte A Ulusal Ekip’te değerlendirebiliriz” açıklamasını yaptı.

Lucescu, “Türkiye, büyük bir ülke. Yetenek keşfi ve eğitimi için sadece büyük merkezlere yahut batı bölgelerine değil, memleketin tümüne odaklanmak gerekir. Kabiliyet her yerden çıkabilir. Bu noktada Mohamed Salah ve Henrikh Mkhitaryan örneklerini verebiliriz. Birinci keşfedildiklerinde hangi ekiplerde oynuyorlardı? Bu cins yetenekleri eğitmeyi, onları nasıl yönlendireceğinizi ve organize edeceğinizi bilmeniz gerekir. Antrenörlükteki 40 yıllık deneyimlerim esnasında birçok genç futbolcu ile çalıştım. Birden fazla üst noktalara ulaştılar. Artık bu tecrübesi Türk Ulusal Grubu’nun gelecek yedi yılına hizmet edecek oyuncuları bulup yükseltmek için kullanmak istiyorum” diye konuştu.

Lucescu, geçen yıl düzenlenen karma maçlarında birinci defa çıplak gözle izlediği Zeki Çelik’i A Ulusal Grup’ya davet ettiğini hatırlatarak, “Daha sonra bu oyuncumuz Fransa’nın Lille ekibine transfer oldu; akabinde da hem kulübünün hem de A Ulusal Kadro’nun birinci 11’inin değişmez ismi haline geldi. Kendisine Fransa’ya gitmeden evvel Türkiye’deki büyük kadrolardan teklif gelmemiş olması son derece hayret uyandırıcı bir durum” sözlerini kullandı.

Geçen yılki aktiflikte yer alan, sonrasında mesleği ivme kazanan tek futbolcunun Zeki olmadığını kaydeden Rumen teknik adam, “6 futbolcu birinci sefer U20 ve U21 ulusal gruplarına çağrıldı; Spor Toto 1. Lig’den 4, TFF 2. Lig’den 2 futbolcu, Spor Toto Üstün Lig kadrolarına transfer oldu, TFF 2. Lig’den ise 6 oyuncu bir üst lige transfer yaptı” diye konuştu. 

Karmalara seçilmenin gerek oyuncular gerekse kulüpleri ve onlarla çalışan teknik adamlar için büyük bir itibar kaynağı olduğunun altını çizen Lucescu, emsal tertiplere devam edileceğini şu sözlerle anlattı: “Müsabaka takviminin elverdiği bir haftada, bu defa de karma müsabakalarda bizde yeterli izlenim bırakan oyuncular ile Üstün Lig’de takip edilen 21 yaş altı futbolcuların hali hazırda Ümit Ulusal Grup’ta forma giyen isimlerle buluşacağı çok kısa bir hazırlık kampı yapmayı düşünüyoruz. Böylece daha evvel milletlerarası düzeyde gayret etmiş isimlere karşı performanslarını test edebileceğiz.”

Lucescu kelamlarının sonunda, karma tertibi için imkan sağlayan TFF idaresine, oyuncu tespiti ve operasyon sürecinde vazife alan tüm TFF antrenörlerine ve aktifliğin gerçekleştirilmesinde TFF ile işbirliği yapan kulüp, teknik adam ve futbolculara samimiyetle teşekkür etti. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir