Kulüpleri kurtarma planı suya düştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebi doğrultusunda başlatılması beklenen TFF’nin kulüpleri kurtarma projesi, Ziraat Bankası’nın düşük faizli kredi vermemesi nedeniyle rafa kaldırıldı.

TFF’nin evvelki lideri Yıldırım Demirören tarafından, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takviyeleri ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın himayelerinde gerçekleşecek asrın futbol adımı” diye duyurulan Harika Lig kulüplerinin borçlarının yine yapılandırılmasına ait proje, Ziraat Bankası’nın düşük faizli kredi vermemesi nedeniyle suya düştü.

Cumhuriyet gazetesinden Arif Kızılyalın’ın haberine nazaran TFF ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ortasındaki protokolle, kulüplerin borçlarının tekrar yapılandırılmasına ait proje aralık ayının son haftası açıklanmış, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde ‘tarihi’ bir toplantı düzenlenmiş, TFF Lideri Yıldırım Demirören ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Lideri Hüseyin Aydın, Muhteşem Lig kulüp liderleri ile kulüplerin mali sorumlularına projeyi anlatmıştı.

Ekonomik kriz içindeki kulüplerin borçlarının yine yapılandırılması ve vadelendirilmesinin konuşulduğu toplantıda, kulüplere 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir masraf bilançolarını hazırlamaları için mühlet verilmişti. Ne var ki, bu projenin içinin boş olduğu ortaya çıkınca hiçbir kulüp, borç yapılandırması için TFF-Ziraat Bankası’na evrak teslim etmedi. Ayrıyeten, 31 Mart lokal seçimleri öncesi, “Çok düşük faizli kredi ile Türk futbolu kurtuluyor” bildirileri da Türk bankacılık kurallarına takılırken, Ziraat Bankası’nın, aktüel faizlerle borç verebileceği, onun dışında asıl vazifesi Türk tarım ve hayvancılığını desteklemek olan bankanın TFF’ye ayrıcalık yapmasının mümkün olmadığı ortaya çıktı. TFF ile Ziraat Bankası iştirakinin getirdiği ‘sözde’ tarihi projenin yalnızca kulüplerin AŞ’lerindeki borçlarını kapsaması, teminat krizi nedeniyle derneklere ait borçların yapılandırılmasına dair bir unsurun bulunmaması da 18 Üstün Lig kulübünü tereddütte bıraktı. Ortalarında Sivasspor’un olduğu kimi kulüpler, bu yapılandırmaya katılmayacaklarını bildirirlerken, birçok kulüp de TFF ve Ziraat Bankası’nın oluşturduğu konsorsiyuma cevap bile vermedi.

80 milyon dolar nerede?

TFF, Ziraat Bankası üzerinden kulüplere uygun kredi kelamını tutamazken, yayıncı şirket Beinsports’a (Digiturk periyodundan kalan dava) kaybedilen davadan doğan 80 milyon dolarlık tazminatın hangi kaynaklardan kapatılacağı şimdi aşikâr olmadı. Yıldırım Demirören periyodunda, ek yayın paketinin gözardı edilmesi nedeniyle TFF ziyana uğramıştı. Yeni lider Hüsnü Güreli de kelam konusu kurum ile orta noktayı bulamayınca neredeyse 1 doların hesabını yapan kulüpler 80 milyon dolardan oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Berat Albayrak’ın ismini kullanıp, “Türk futbolunu kurtaracak proje” duyurusu yapan TFF, geçen mühlet içinde borçların yine yapılandırılmasına ait bu çalışmanın içini dolduramadı. Başkanlığı sırasında Yıldırım Demirören, sonrasında ise ekonomist Hüsnü Güreli’nin, kulüpleri ve kamuoyunu ikna edecek bir adım atamaması, futbol dünyasında, “Bu nasıl yöneticilik” yorumlarına neden oldu. Bilhassa kulüplerin beklediği “çok uzun vadeli, düşük faizli kredi” beklentisi Ziraat Bankası ve konsorsiyuma katılacak öteki bankalarca ‘mantıklı’ bulunmadı. Ayrıyeten projenin, taslak yaptırımlarının ‘zaten uyulması gereken’ UEFA FFP ile benzeşmesi, “Zaten Avrupa kupalarına katılan kadroların uyması gereken kuralların yeni bir uygulamaymış üzere duyurulmasına ne gerek var” diye eleştirilmişti. Borçların ödeme zorluğuna girmesi halinde kulüplerin kayyıma gitme ihtimali de bu ‘tarihi adım’ı rafa kaldırmaya yetti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir