Erce Kardeşler ve Yusuf Acer ayrılıyor mu? Flaş sözler…

Spor Toto 1. Lig gruplarından Altınordu’nun lideri Seyit Mehmet Özkan, kalecileri Erce Kardeşler ve sol bek Yusuf Acer ile Avrupa’dan ve Türkiye’den ekiplerin yakından ilgilendiğini söyledi.

Seyit Mehmet Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bizim yalnızca A gruptaki değil altyapımızda oynayan oyuncularımızı da Avrupalılar takip ediyor. Oyuncularımızı A kadroda forma giymeden bir yere göndermeyi gerçek bulmuyoruz. Evvel formaya olan vefa hislerini yaşamalarını istiyoruz. Dönem sonunda Erce’nin gitme durumu var. Yusuf Acer’in tahminen gitme durumu var. Şu anda izlemedeler, son 6 maça girildi, daha da izlemeler devam edecek. Daha sonra bakacağız. Kıymetini bulan bir evladımız olursa kendi iktisadımızı kendimiz karşılamamız, denk bütçeyi yapmamız ismine futbolcu verebiliriz. İlla ki öz kaynak sistemimizden çıkmayabilir de bir formda yapacağız. Şimdiden söyleyebilirim ki önümüzdeki yıllarda Altınordu’dan çok futbolcu çıkacak.” sözlerini kullandı.

Altınordu’nun yetiştirici kimliği nedeniyle oyuncu satışının da büyük değer taşıdığının altını çizen Özkan, “Altınordu olarak, A kadrosu 3 yılda bir yenileme projemiz var. Her yıl ekibin yüzde 33’ünü değiştirmeliyiz. Bunu yapabilmek için her yıl Altınordu’dan bu türlü çıkışların olması olağan.” dedi.

“Mili Eğitim Bakanımızı arayıp teşekkür edeceğim”

Seyit Mehmet Özkan, Ulusal Eğitim Bakanlığının hayata geçirdiği e-Okul Toplumsal Aktiflik Modülü ile spor yapan gençlere büyük bir avantaj sağlanacağını vurguladı.

Bu gelişmede Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptıkları yazışma ve görüşmelerin de hissesi olduğunu aktaran Özkan, “Mili Eğitim Bakanımızı arayıp teşekkür edeceğim. Bence bu bizim için çok değerli bir avantaj, kulüpler için ‘Zaman yetmiyor’ üzere mazeretler de ortadan kalktı. Kulüplerimizin de öz kaynak sistemine yatırım yapması için de önleri açılmış oldu. Herkesin artık bu toprakların çocuklarına, futbolda öz kaynak sistemine ve olimpiyat sporlarına yatırım yapmalarını rica ediyorum.” biçiminde konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanına bir mektup yazdığını da aktaran Altınordu Lideri, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde yeni başlayan başkanlık sistemiyle Ulusal Eğitim Bakanlığımıza Ziya Beyefendi geldi. Yazdığım mektupta, Sayın Bakanım güzel olsun. Sanıyorum farklı ve hoş şeyler olacak. Biraz daha teknokrat yüklü bir üst idare olunca işler daha çabuk olacak ve daha çabuk kararlar alınacak. O denli görüyorum. Bizim futbolda bir yetiştirici kimliğimiz var, bu toprağın çocuklarına yatırım yapıyoruz ancak çocuklarımızın okulla ilgili olarak vakit bize yetmiyor. Ulusal Eğitim çocuğun çok vaktini alıyor. O vakit da bizim saha idmanlarıyla ilgili vaktimiz kalmıyor. Çocuk okula 8’de giriyor 16’da çıkıyor, 8 saat çocuğa sınıfta uslu dur diyoruz, sonra alana çıkınca da kıpır kıpır olmasını bekliyoruz. Bu biraz tezat teşkil ediyor. Bunun en düzgünü yarım gün siz ulusal eğitim olarak çocuğumuza eğitim verin yarım gün de biz akademiler, futbol akademileri… Yani her kulüp için demiyorum, TFF Akademi Ligleri’ne girmiş olan kulüplerin çocuklara yarım gün eğitim versinler. Hiç olmazsa bu çocuklar da kendilerini profesyonel futbolcu olma yolunda gereğince eğitim alsınlar. Gerekirse 4+4+4’ün ikinci ve üçüncü dördünü 6 yıl yapabilirsiniz diye de önerdim.”

Bu mektuptan sonra Ziya Selçuk’un, Altınordu’yu ziyarete geldiğini de kaydeden Seyit Mehmet Özkan, “Bakan Beyefendi, bizim çocuklarımıza vermiş olduğumuz İngilizce, satranç, kişilik gelişimi, sportmen sıhhati eğitimlerini görünce, ‘Siz burada sahiden hoş şeyler yapıyorsunuz, bizim size takviye olmamız lazım. Genel olarak yalnızca futbola değil, tüm spor branşlarında, üst seviye yarışmacı eğitim veren tüm kurumlara, spor kulüplerine özel bir pozisyon çıkaralım.’ dediler.” kelamlarına yer verdi.

2020’de İzmir Cup’ta 100 ekip

Altınordu Lideri, bu yıl 6’ncısını düzenledikleri Memleketler arası U12 İzmir Cup turnuvasının her sene gelişerek devam ettiğini belirtti.

Avrupa’dan 51, Türkiye’den 21 toplamda 72 grubun iştirakiyle bu sene turnuvayı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Seyit Mehmet Özkan, “Geçen sene 60’tı, bu sene 72 oldu, gelecek sene U12 İzmir Cup 100 ekip olur diye düşünüyorum. Giderek turnuvamız kaliteli oluyor ve Avrupa’da da artık güzelce duyulan, bilinen ve merakla beklenen, izlenen bir milletlerarası tertip oldu.” açıklamasını yaptı.

“Turnuvamızın ismini U12 İzmir Cup koyduk, hiç olmazsa İzmir’in de ismini futbol dünyasında duyurmaya çalışıyoruz.” diyen Özkan, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu turnuvayla çok hoş bir kültür alış-verişi oluyor. İtalya’dan, İspanya’dan, Danimarka’dan, Hırvatistan’dan hatta Katar’dan kulüpler geldi. Çocuklarımız kendilerine olan öz itimatlarını arttırmış ve öbür kültürlerle bir ortaya gelmiş oluyor. U12 İzmir Cup üzere tertipleri tüm Muhteşem Lig kulüplerimizin yapmasını öneriyorum ve rica ediyorum. Zira çocuklarımız bu yaşlarda bu türlü milletlerarası deneyimleri yaşarsa daha süratli gelişimleri sağlanır. Futbolun da artık yalnızca tüketen değil tıpkı vakitte üreten tarafına da ufak ufak yatırım yapmak lazım. Bunun için de olağan ki misyon çocukların değil, yetişkinlerin, kulüplerimizin. Kulüplerimizin bu işe biraz daha sevgi ve vatansever hislerle yaklaşmasını değerle rica ederim.”

Altınordu Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan, turnuvanın yarı finalinde 4 Avrupa kadrosunun uğraş ettiğine de değinerek, şunları kaydetti:

“Manchester City ile PSV Eindhoven final oynadı. Yarı finalistler de yabancıydı. Onların olağan ki geçmişe dönük daha sistemli bir çalışma programları var. Oradaki çocuklarımız 3 yaşında jimnastiğe, 5 yaşında saha sporlarına başlıyor. Küçük yaşta spor eğitimi aldıkları için temel eğitim konusunda bizden çok öndeler. Bizde futbol 11 yaşlarda başlıyor, geç başladığımız için onların alana yayılışları, futbol mantaliteleri bizden daha önde. Bizim de artık futbolu yavaş yavaş 7 yaş kategorisine kadar düşürmemiz gerek ki onlarla başa baş çaba edelim.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir