“Benim bir ayağım yok ancak ülkem sağ ayağım olup, beni tamamlıyor.”

Ampute Ulusal Futbol Kadrosu oyuncularından Feyyaz Gözüaçık, alana çıktıklarında kendilerini eksik hissetmediklerini, tüm Türkiye’nin destekçileri olduğunu bildiklerini söyledi.

Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ve Dünya Kupası’nı finalde kaybederek ikinci tamamlayan ulusal grup için ter döken Feyyaz Gözüaçık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedensel engelli olarak dünyaya geldiğini, 10 yaşında da futbola başladığını aktardı.

O periyot ampute atletlere yönelik kulüp olmadığı için olağan bireylerle futbol oynadığını lisana getiren Gözüaçık, “Ayağıma birinci topun geldiği günü hala unutamıyorum. Çok heyecanlıydım, ne yapacağımı bilmiyordum. ‘Ben bir futbolcuyum, sporcuyum.’ demek, beni keyifli ediyordu. Ampute futbol kulüpleri açılmasa, burada olamayacaktım. Kayseri’de başladım ve birçok şahsa örnek oldum. Hala birinci baştaki heyecanla devam ediyorum.” diye konuştu.

Daha evvel de başarılara imza attıklarını lakin Avrupa şampiyonu ve dünya ikincisi olduktan sonra ulusal ekibin daha çok sahiplenildiğine işaret eden Feyyaz Gözüaçık, tekrar bu muvaffakiyetler sayesinde birçok engelliye umut olduklarını anlatırken, kelamlarını şöyle tamamladı.

“Engellilerin artık spor yapabildiğini, ulusal kadrolara yükselebildiğini gösterdik. Ampute spor kulüpleri ve oyuncu sayılarında da yükselme var. Köy, kasaba ve kentlere gidip, engelli çocuklarla buluşabiliyoruz. Münasebetiyle ortamıza katılacak engelli atletlerle ulusal kadronun muvaffakiyetini daima hale getirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah 2022’de düzenlencek Dünya Kupası’nda birinci olmak istiyoruz. 81 milyonun gerimizde destekçi olduğunu biliyoruz. Benim bir ayağım yok lakin ülkem sağ ayağım olup, beni tamamlıyor.”

Şentürk: “Çok çalışarak kazanmaya devam edeceğiz”

Ampute Ulusal Kadrosu’nun bir başka başarılı oyuncusu Fatih Şentürk, 18 yaşında geçirdiği trafik kazasının akabinde engelli olduğunu, arkadaşlarının teklifiyle futbola başladığını aktardı.

Birinci sefer 2010 yılında ay-yıldızlı formayı giydiğini anlatan Şentürk, “Takım olarak başarılı sonuçlar elde ettik. Son Dünya Kupası’nda ise Türk halkının gönlünde şampiyon olduk. Çok çalışarak kazanmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Öte yandan, bir öteki ulusal oyuncu Rahmi Özcan ise Avrupa şampiyonluğunun akabinde tanınan olmaya başladıklarını, muvaffakiyetlerini devam ettirmek istediklerini kaydetti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir