Yivsiz tüfekte AB standartları isteniyor..

AB ülkelerin’de ve ABD’de avda ve sporda kullanılan yivsiz tüfek ve tabanca almak için müracaat sahibinin yasa gereği hem yazılı, hem de uygulamalı güvenlik testinden geçmesi gerektiğinin altını çizen yetkililer, “Malesef ülkemizde yazılı müracaat kâfi sayılıyor ve atış ve güvenlik eğitimi almaya gerek duyulmuyor. Avcılık evrakı için imtihanı Orman Bakanlığı yapıyor. TAF’ın tanzim edeceği eğitim sertifikasının noter tastikli evrak olarak istenen dokümanlara eklenmesi, gerek orman’da ve kırsal da kayıt dışı kaçak avcıların kayıtlı duruma gelmesi ve gerekse kayıt dışı yetenekli gençlerimizin olimpik atıcılık disiplinine yönlendirilmesi açısından hayati kıymet taşıyor” görüşünde birleşiyorlar.

Türkiye’de av vergisini ödeyen 133.100 avcı olduğu, meğer kaçak avcıların sayısının 2-3 milyon ortası, kayıt dışı yivsiz av tüfeklerinin 6 – 7 milyon civarında olduğu belirtiliyor. Müddetli bir af uygulamasına gerek duyuluyor.

Federasyonun bir başka değerli projesi de dünyanın gelişmiş ülkelerinde büyük istek gördüğü Doğa’da avcılığı simule eden “Sporting-Av Parkuru” poligon sistemini Orman Bakanlığının da katkılarıyla ülkemize getirerek tabiatta yaşanan avcı baskısını azaltmak. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir