Yıldız Dağı Zirve Tırmanışı yapıldı..

Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’ndeki tırmanışa katılmak için 20 vilayetten Sivas’a gelen yaklaşık 200 sportmen, geceyi çadırlarda geçirdi. Sabahın erken saatlerinde tırmanışa başlayan atletlere, Sivas Valisi Alim Barut, Vilayet Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ve birtakım kurum müdürleri de eşlik etti.

Yaklaşık 4 saat süren tırmanışın akabinde 2 bin 552 rakımlı Yıldız Dağı’nın zirvesine ulaşan sportmenler, Türk bayrağı açtı. Burada bir müddet dinlenen sportmenler, kumanyalarını yedikten sonra inişe geçti.

Vali Barut, tırmanışın akabinde yaptığı açıklamada, Sivas Kongresi’nin 96. yıl dönümü aktiflikleri kapsamında tırmanışa katıldıklarını belirterek, “Sivas Kongresi’nin her açıdan bilinmesi ve anılması lazım. Burada da dağcılık faaliyetleri kapsamında 20 vilayetten gelen atletlerle hem Sivas Kongresi’ni anıyoruz hem de Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’ni onlara tanıtmış oluyoruz” dedi.

Yıldız Dağı’nın değerinde değinen Barut, “Yıldız Dağı, Sivas’ın gelecekte parlayan yıldızı olacak. Kayak merkezinde son süratle çalışmalar devam ediyor. Oteller, sağlık kısımları, tamamlanıyor. Burası daha hoş olacak. Sivas kendini nasıl Kongre ile tanıttıysa Yıldız Dağı’yla da tanıtacak” diye konuştu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir