Vali Çoş: “Kazanım olarak görüyoruz!”

Sakarya’da, 13-14 Mayıs’ta düzenlenecek Memleketler arası Dağ Bisikleti Kupası ve 2020’deki UCI Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonası’nın tanıtımı yapıldı.  Sakarya Valisi Coş: “Bisiklet sporuna ilginin artması, nitelikli sportmenlerin yetişmesi için maraton öncesi hazırlıkları kazanım olarak görüyoruz” diye konuştu.
Sakarya Büyükşehir Belediyesinin himayesinde 13-14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Milletlerarası Dağ Bisikleti Kupası (MTB Cup) ve 2020’deki Milletlerarası Bisiklet Birliği (UCI) Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonası tanıtıldı. 

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında, bu tertiplerin kentlerinde yapılması için emek veren herkese teşekkür etti.

Tertibe iştiraki artırmak için gerekli çalışmaları yapacaklarını lisana getiren Coş, “Bisiklet sporuna ilginin artması, nitelikli sportmenlerin yetişmesi için maraton öncesi hazırlıkları kazanım olarak görüyoruz. Bisiklet sporu bana macera ve heyecanı hatırlatıyor. Bisiklet sporu demek ‘özgürlük, tabiatla baş başa kalmak’ demek. Bu nedenle, tabiat sevgisinin oluşmasına katkı sağlayan, etraf şuurunu geliştiren bir spor kolu. Bunu gençlerimize sevdirmek için de uğraş gösteriyoruz.” diye konuştu. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Erol Küçükbakırcı da Sakarya’nın 2020 yılına kadar birçok milletlerarası tertiple daima gündemde kalacağını söyledi. Bisikletin çok farklı alanlarda hayatın içinde yer aldığını anlatan Küçükbakırcı, “Bazı firmalar, bisiklet kullanan personellerine, servis aracı kullanmayıp güç tasarrufu yaptıkları için her kilometreye 50 kuruş fiyat ödüyor. Ayrıyeten ‘Sağlıklısın, sıhhat harcaman olmuyor’ diyor. Hasebiyle biz de belediyelerle görüşmeler halindeyiz. Her taraftan bisiklet grupları oluşturulmaya başlandı. Bunun yanında bisiklet yolları da yapılmaya başlandı. Sıhhat Bakanlığı da takviye veriyor. Bu dayanaklarla hareketli bir hayat ortaya çıkıyor.” tabirlerini kullandı. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Zeki Toçoğlu ise belediye olarak, 2020 UCI Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonası’nın kentte gerçekleşmesi ismine ağır uğraş gösterdiklerini ve bu amaçlarına ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Şehrimizin marka kıymetine artı katacak bu memleketler arası tertip tıpkı vakitte geleceğin atletlerinin yetişmesine de katkı sağlayacaktır. Bir spor kenti olan Sakarya’da spor kültürünün artması için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. Milletlerarası şampiyonaların kentimizde gerçekleşecek olmasını çok önemsiyor ve gereken takviyesi de sağlıyoruz.” halinde konuştu.

Sakarya Üniversitesi Esentepe Yerleşkesi’nde 13 Mayıs’ta kayıt süreçleri ve resmi idman cinsleriyle başlayacak MTB Cup’ın   ikinci gününde ise milletlerarası yarışlar yapılacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir