Ümit Şamiloğlu: “Bizi ancak madalya tatmin eder”

Ulusal cimnastikçi Ümit Şamiloğlu, “Olimpiyatlara katılmak değil madalya bizi tatmin eder.” dedi. Şamiloğlu gayeleri hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Seneye hoş artılarla başlayalım”

Katar’ın başşehri Doha’da organize edilen Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda olimpiyatlara katılma yolunda ilerlemeleri için birinci 24 grup ortasına girmeleri gerektiğini hatırlatan ulusal sportmen, “Bunu başaracağımızdan hiç kuşkumuz yoktu. Asıl amacımız birinci 8 grup ortasında yer almaktı ancak yapılan küçük kusurlar bizi bu noktadan biraz uzak tuttu. Biz, buralarda görünelim ki seneye hoş artılarla başlayalım istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Artık bizi rakip görüyorlar”

Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda istedikleri üzere yarışmalarsa da istenen barajı geçtiklerini vurgulayan Şamiloğlu, “Bir evvelki olimpiyatlar öncesinde 25. olmuştuk. Bu sene Avrupa Şampiyonası’na elde edilen beşincilik ve grup olarak final yaşamak bize büyük moral oldu. Beşerler da bizi sıkı biçimde takip ediyor. Dünyada cimnastiğin en uygun ülkeleri artık bizi rakip olarak görüyor.” diye konuştu.

“Olimpiyatlara kadro olarak gitmeyi hedefliyoruz”

Ulusal sportmen Ümit Şamiloğlu, grup bazında Çin, Rusya, Japonya ve ABD’nin biraz daha üst düzeyde yer aldığını, 15 ülkenin de birinci 12 ortasına girebilme ismine tıpkı düzeyde bulunduğunu lisana getirdi.

2019 yılında daha taktiksel ilerlemeleri ve amaç müsabakalara uygun idman programlaması yapmaları gerektiğine dikkati çeken Şamiloğlu, “Yapılabilecek küçük yanlışlar, sıralamaları 5-7 basamak değiştirebiliyor. Ferdi olarak olimpiyatlara en fazla 2 atletle katılabiliriz. Bu nedenle olimpiyatlara grup halinde gitmeyi hedefliyoruz. Grup olarak gidelim ki kişiselde de madalya bahtımızı artıralım. Kadro olarak büyük bir kenetlenmemiz ve arkadaşlığımız var. Herkes birbirinin madalya almasını istiyor. Birbiri için müsabakayı seven bir kadroyuz. Seneye de bu ruh ve yanlışsız çalışmayla hoş işler yapacağımıza inanıyoruz. Aslında 2018’de gelecek sene için yerimizi ve yapabileceklerimizi gördük. Seneye tarihimizin en düzgün Dünya Şampiyonası’nı yaşayacağımıza inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Baskı konusu…

Olimpiyata giden yolda üzerlerinde rastgele bir baskı hissetmediklerini bilakis birincisi başarmanın getirdiği öz itimat ve rahatlığa sahip olduklarını tabir eden Ümit Şamiloğlu, şöyle devam etti:

“Türk cimnastiği ismine tarih yazmaya yakın olduğumuzu bildiğimiz için bu bize ekstra motivasyon sağlıyor. Her atlet, unutulmaz olmak istiyor. Grup arkadaşlarımın hepsi ‘ben düzgün olmalıyım ki gruba da yararım olsun’ biçiminde düşünüyor. Bunu yakalayabilmek çok kıymet taşıyor. Olimpiyatlarda ekip bazında madalya almamız güç fakat kişiselde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Başkan ve ben, direkt madalya kovalayan isimleriz. Olimpiyatlar için önümüzde yaklaşık iki sene var. Çok âlâ muvaffakiyetler elde ettik, daha güzellerini de yapabiliriz.”

“Koyduğumuz gayelerin hepsi gerçekçi”

Ümit Şamiloğlu, muvaffakiyete giden yolda en kıymetli etkenin birlik ve beraberlik olduğunun altını çizerek, bunun sağlanması halinde hedeflenen noktaya daha çabuk ulaşılacağını vurguladı.

Türk cimnastiğinin dünyanın en âlâ atletlerini çıkaran ülkeler ortasına girdiğine dikkati çeken ulusal sportmen, şunları söyledi:

“Olimpiyatlarda alınacak rastgele bir madalya yalnızca bizim için değil Türk sporu ismine da çok kıymetli. Daha evvelki devirlerde idare, atlet, antrenör ve medya münasebetleri kopuktu. Bizler sacayağıyız ve birlikteliği sağlamamız lazımdı. Bunun başarıldığını görmek sportmenler olarak bizleri memnun ediyor. Her bölümden takviyesi gerimizde hissediyoruz, bu da motivasyonumuzu en üst noktaya taşıyor. Birlikte olunduğu taktirde başarılamayacak hiçbir şey yok. Olur olmaz bilinmez ancak bu maksatları koymak bile geldiğimiz noktayı ortaya çıkarıyor. Koyduğumuz maksatların hepsi gerçekçi. Yapabileceğimizi bildiğimiz için bu maksatlar ortaya çıkıyor. Olimpiyatlara katılmak değil orada madalya kazanmak bizi tatmin eder. Bazen çok hoş bir kuşak yakalarsınız. Biz de çok güzel bir nesiliz. Türk cimnastiğinin önünü açmak, bizden sonra gelecek jenerasyonlara değerli muvaffakiyetler ve maksatlar bırakmak istiyoruz.”

Suat Çelen ile gelen değişim

Ümit Şamiloğlu, Türk cimnastiğinin son periyottaki yükselişinin en kıymetli nedenlerinden birini, federasyon idare heyetinde etkin sporculuk yapan isimler bulunması olarak açıkladı.

Muvaffakiyete giden yoldaki en büyük sırrın yönetimsel olduğuna dikkati çeken Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’de her vakit kapasitesi yüksek atletler vardı lakin atletler kimi mahzurları aşabilmek için savaşıyordu, karşılaşmalar daha sonra geliyordu. 2013 yılında Suat Çelen’in federasyon lideri olmasıyla, değişim başladı. Liderimizin ve birtakım idare şurası üyelerinin faal sporculuk yapması, bizim için en büyük avantaj. Sportmenler olarak kasvetleri söylemeye bile gerek duymuyoruz zira yöneticilerimiz bunları görüyor ve tahlile kavuşturuyor. Atletler olarak bize yalnızca performansa odaklanmak kalıyor. İnanç, işi bilmek ve mesai harcamak en değerli artılar.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir