Türkiye’nin beyzbolda ilk hedefi Avrupa’da başarı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Beyzbol, Softbol, Muhafazalı Futbol ve Ragbi Federasyonu iş birliğiyle 7 ay evvel oluşum çalışmaları başlatılan ve Türkiye’de 1. ve 2. ligleri kurulan beyzbola her geçen gün ilgi artıyor.

Üniversitelerde ve liselerde okul sporları branşında altyapı çalışmaları başlatılan beyzbolda birinci amaç ulusal ekip kurulmasının akabinde Avrupa’daki karşılaşmalara katılarak muvaffakiyet elde etmek.

Türkiye Beyzbol, Softbol, Muhafazalı Futbol ve Ragbi Federasyonu Lideri Murat Pazan, beyzbol müsabakalarını izlemek için geldiği Edirne’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyzbolun sevilen, tutkulu bir spor olduğunu söyledi.

Dünyada birçok ülkede ve Türkiye’de beyzbolun kabuğunu kırma kademesinde olduğunu belirten Pazan, “Dünyada ülkeler bu branşın olimpik olması münasebetiyle iştirak gerçekleştiriyor. Biz hayatında birinci kez beyzbol sopası ve topunu gören minik kadromuz ile dünyada çeşitli karşılaşmalara katıldık. İngiltere’yi 2 sefer yendik, İtalya’daki turnuvada ise Rusya’yı yendik. Çalışırsak bu işin olacağına inanıyoruz. Minikler ve büyükler kategorilerinde dünyada çeşitli karşılaşmalara da katılmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Ekip sayıları fazla olması münasebetiyle lig oluşturduklarını, 1. ve 2. Lig müsabakalarının Ankara ve Edirne’de gerçekleştiğini söz eden Pazan, ulusal kadro izleme komitesi ve teknik şura heyetinin Türkiye Beyzbol Ulusal Ekibi çalışmalarını da sürdürdüğünü lisana getirdi.

Pazan, 1. Lig’de 8, 2. Lig’de ise 11 beyzbol kadrosunun çaba ettiğini söyledi.

“Olimpiyatlara vize alabilecek duruma geleceğiz”

Federasyonun 4 branşı çatısı altında barındırdığını anlatan Pazan, şunları kaydetti:

“Bizler özerk federasyon da olsak, nakdi yardımı hatta aklınıza gelebilecek bütün teknik takviyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerinden devletimiz sağlıyor. Bu yıl açıklanan yaklaşık 3 milyon bütçemiz var. Tasarruflu ve inanıyorum ki mantıklı işlerle bütçemizin kâfi olacağını düşünüyorum. Beyzbol olimpik bir branştır. Dünyadaki çeşitli ülkelerde ve ülkemizde de yeni. Türkiye’deki altyapı ve teknik çalışmalarla 2024’te Fransa’da düzenlenecek olimpiyatlarda vize alabilecek duruma geleceğiz. Beyzbol, softbol branşı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda var. Kalifikasyon ve puanlama sistemi ile değil de daha evvel yapan ülkeler ortasından tercih kelam konusu. Şu an Avrupa şampiyonalarına hazırlık yapacağız. Orada yeterli puan aldığımız taktirde ileride düzenlenecek olimpiyatlarda ülkemize muvaffakiyetle döneceğimizi düşünüyoruz.”

Üniversiteler ve liselerde okul sporları branşında altyapı çalışmalarının başladığını aktaran Pazan, gelecek ay ligler sona erdiğinde ulusal grup için kamp yapılacağını kaydetti.

Federasyon idare konseyi üyesi ve softbol asbaşkanı Feridun Acar da beyzbol branşında Edirne’yi Türkiye’de pilot bölge yapmak istediklerini söyledi. Okul sporlarında altyapı çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan Acar, beyzbol alanında da Türkiye’nin dünyada başarılı olacağını belirtti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir