Türkiye Şampiyonası Trabzon’da başlayacak

Yomra Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek tertip, 27 Ağustos Perşembe günü sona erecek.

Türkiye Briç Federasyonu Lideri Nevzat Aydoğdu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, briç ve satrancın zihin sporları kategorisinde yer aldığını söyledi.

Devletin himayesinde zihin sporu kategorisinde federasyon kurarak, briç sporuna katkı sunmaya çalıştıklarını kaydeden Aydoğdu, “Bu topraklarda yetişen beşerler olarak bu yıl Türkiye Kulüpler Kadro Şampiyonası’nı Trabzon’da yapmaya karar verdik. Yaklaşık 4 gündür de burada yapmış olduğumuz temaslarda, ne kadar gerçek bir karar verdiğimizi görmüş olduk” dedi.

Trabzon’un bir spor kenti olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Trabzon’da bu türlü bir tertibi birinci sefer yapacağız. Şampiyonamız yarın başlayacak ve bir hafta sürecek. Trabzon, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen 64 kadro olmak üzere 500 kişilik sportmen topluluğuna mesken sahipliği yapacak. Tertibin Trabzon’daki briç faaliyetlerine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Aydoğdu, briç sporunun kitlesinin genç, yaşlı, bayan, erkek olmak üzere her kesiti kapsadığını lisana getirerek, dünyadaki briç severler tarafından da şampiyonanın internet aracılığıyla izlenebileceğini kaydetti.

– 30’un üzerinde üniversitede briç ders olarak okutuluyor
Trabzon Briç Federasyonu Lideri Orhan Özgür, Trabzon’daki briç kulübünün de yaklaşık 4 yıldır faaliyet gösterdiğini tabir etti.

Briç kulübü olarak bazı hedeflerinin olduğunu vurgulayan Özgür, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Birinci maksadımız, bricin tanıtılmasıdır. Biz bricin önemli bir sportif faaliyet olduğunu biliyoruz ancak ne yazık ki geniş halk kitleleri bricin bir spor olduğunu bilmiyor. Maksadımız bricin bir spor olduğunu anlatabilmek. Gayelerimizden bir tanesi de Trabzon’da büyük bir turnuva yapılabilmesiydi. Bu bizim hayalimizdi ve başardık. Artık de bricin Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde seçmeli ders olarak okutulmasını istiyoruz. Türkiye’de bugün 30’un üzerinde üniversitede briç ders olarak okutuluyor. Önümüzdeki süreçte de umarım bu hayalimizi de gerçekleştirebiliriz.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir