Türkiye, 2020 Dünya Briç Şampiyonası’na aday

Türkiye Briç Federasyonu Lideri Nafiz Güçlü, 2020 Dünya Briç Şampiyonası’nı Türkiye’de yapmak için aday olduklarını söyledi.

Güçlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, briçin değerli bir kitleye hitap ettiğini belirterek, bu sporu her yaş gurubundaki insanların severek yaptığını söz etti.

Karşılaşmalara katılan 80 yaşın üzerinde birçok oyuncuları olduğunu da vurgulayan Güçlü, briçin insanları birleştiren, toplumsallaştıran bir spor olduğunu belirtti.

Federasyon lideri Şiddetli, Türkiye’ye yayılmış 250’nin üzerinde briç kulübü olduğunu lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Bunların hepsi spor kulübü tescili almıştır. Faaliyetlerine bu halde devam ediyorlar. Türkiye’nin birçok kıyı kentinde, beşerler emekli olduğu vakit briçi çok değerli bir faktör olarak görüyor. Zira emeklilikte vakitleri bol olduğu için, vakit geçirmek için briçi, bir hobi, arkadaşlarıyla bir buluşma, arkadaş kazanma ortamı olarak görüyorlar. Briç muhakemeye, çabuk düşünmeye ve bilgiye dayanan, toplumsallaşma ortamı sağlayan şahane bir spor. Toplumumuz kartla oynandığı için briçin bedelinin gereğince farkında değil. Ancak bugün dünyada dört yılda bir akıl olimpiyatları yapılıyor. Burada baş sporlar satranç ve briç. Yani bu spor son derece değerli.”

2020 Dünya Briç Şampiyonası’nı Türkiye’de yapmak için aday olduklarının altını çizen Şiddetli, önümüzdeki mart ayında Dünya Briç Federasyonu yöneticilerinin Türkiye’ye gelerek şampiyonayı düzenlemek istedikleri Antalya, İzmir ile Aydın’ın Kuşadası ilçesinde inceleme yapacağını aktardı.

Kuvvetli, “Başka ülkelerin de düzenlemek istediği dünya şampiyonasına, yalnızca ulusal kadrolar katılıyor. Burada 4 kategoride 200 ekip uğraş edecek. Toplamda 14 gün süren şampiyonada ortalama geceleme sayısı 20 günden fazla. Bu da bir kent için ne kadar değerli faaliyet olacağını gösteriyor.” sözlerini kullandı.

Nafiz Güçlü, şampiyonayı Türkiye’ye almaları durumunda federasyonların bütçesinin kâfi olmayacağını, sponsorluk imkanlarının da son derece hudutlu olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu nedenle devlet takviyesinden yararlanmak istiyoruz. Şampiyonanın bir kente getireceği minimum ciro 4,5-5 milyon avro. Yapılacak ülke tanıtımının pahası ise parayla ölçülemez.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir