Türk sporunda büyük skandal!

Rio Paralimpik Olimpiyatları’na hazırlanan Tekerlekli Sandalye Basketbol Ulusal Takımı’nda yumruk skandalı! Ulusal Kadro Koçu’nun, Kanada’daki hazırlık turnuvası öncesinde engelli oyuncusunu yumrukladığı savı ortalığı karıştırdı. Türk sporunu sarsan olay 26 Mayıs Perşembe, Kanada’daki özel turnuvaya giden Ulusal Ekip kafilesinin de yer aldığı uçakta yaşandı.

Tezlere nazaran alkollü olan Ulusal Ekip ile birlikte Engelli Yıldızlar Spor Kulübü’nün koçluğunu yapan Harman Yazıcıoğlu, atleti Mustafa Muhittinoğlu’na üst üste iki kere yumruk attı.

BAŞKA OYUNCULAR ÇABUCAK ORTAYA GİRDİ

Hürriyet gazetesinde yer alan habere nazaran; Yazıcıoğlu’nun, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinin talip olduğu Türk Silahlı Kuvveleri Rehabilitasyon Merkezi atleti Mustafa’yı kendi kulübünü tercih etmediği için, “Beşiktaş ve Galatasaray’a gideceksin zira sen yalnızca parayı düşünüyorsun. Sen paraya git, âlâ hocalarla çalışma. Bütün dönem bençte otur, sonra git memleketine annene babana ‘Şampiyon oldum’ de” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Mustafa’nın “Ailemin en büyüğü benim doğal ki parayı düşüneceğim, mesken geçindiriyorum kelamları üzerine” Harman Yazıcıoğlu’nun, oyuncusunun evvel kaşına akabinde da ‘Çek lan elini oradan’ diyerek başına vurduğu savunuldu. Mustafa’nın ‘Hocam bir şey yapmadım’ kelamları üzerine ‘Bana o denli bakma’ diyen Yazıcıoğlu, uçaktaki öteki oyuncuların ortaya girerek, “Hoca ne yapıyorsun!” kelamları sonrası sakinleşti.

SAVCILIĞA GİDECEĞİM

Soruşturma sürerken konuşmasının yanlışsız olmayacağının altını çizen ulusal atlet Mustafa Muhittinoğlu, koçundan yumruk yediği tezlerini doğruladı. Yorum yapmaktan kaçınan Mustafa, olayı savcılığa taşıyacağını belirtti.

YUMRUK ATMADIM, ŞAKALAŞTIM

Oyuncusuna yumruk attığı savlarını kesin bir lisanla reddeden Ulusal Grup Koçu Harman Yazıcıoğlu, “Sosyal medyada çıkan argümanlar sonrası öbür hiçbir şikayet olmadan Federasyon’a şahsen resmi yazıyla başvurarak soruşturma istedim. Yaşananlar koç ile oyuncusu ortasındaki şakalaşmalardır. İki atletimiz da olaya şahittir. Soruşturmanın sonuçlanınca açıklama yapacağım” dedi.

‘BİZ O KOÇU İSTEMİYORUZ’

Uçakta yer alan oyunculardan konuştuğumuz isimler de savları doğruladı. Ulusallar, Yazıcıoğlu’nun misyonunun başında kalması durumunda, Ulusal Takım’da yer almayı istemediklerini de kelamlarına eklediler.

FEDERASYON KINADI

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu da yaşananları kınadı ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Federasyon en kısa müddette sonuç almaya çalıştıklarını tabir etti.

TSK REHABİLİTASYON SÜRECİ BEKLİYOR

Olayla ilgili görüşlerini aldığımız TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü yetkilileri de kafilenin Kanada’dan 2 Haziran’da dönmesiyle olayı duyduklarını söyledi. Kulüp çalışanları, vakit kaybetmeden federasyona kelamlı ve yazılı şikayette bulunduklarını ve soruşturma sürecinin sonunda gereken açıklamayı yapacaklarını belirtti.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yaşananları oyuncularımız bizlere anlattı. Sporda şiddeti kimse onaylayamayaz. Beşiktaş Kulübü olarak genç atletimize, üstelik Ulusal Takım’da uygulanan şiddetin akabinde Bedensel Engelliler Federasyonu’nun açtığı soruşturmanın takipçisi olacağız. (Erdem Göksel – Beşiktaş Şube Sorumlusu)

ÇOK VAHİM BİR OLAY

Mustafa’nın vicdanlara sığmayacak biçimde antrenörü tarafından yumruklanması sonucu arkadaşları bizden yardım istedi. Ankara Barosu avukatları şiddet görmüş atlete sahip çıktı ve federasyon soruşturma başlattı. Bu vahim olayların tekrarlanmaması için devletin ilgili tüm kurumları sürece müdahil olmalı. (Sedat İncesu – Galatasaray Koçu)

AMK

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir