Türk sporcular bocce tarihine geçmeyi hedefliyor

Türkiye Volo Şampiyonası’nda birinci defa yer alan ve karışık çiftlerin yarıştığı Miks-Role kategorisinde birinciliği elde eden bocce atletleri Mehmet Can Yakın ve Ayşenur Çelik, Çin’de düzenlenecek Volo Gençler-Ümitler Dünya Şampiyonası’na katılarak, şampiyonluğu hedefliyor.

Türkiye Bocce Bowling Dart Federasyonunca 12-16 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Volo Şampiyonası’nda, bu yıl birinci defa yer alan ve karışık çiftlerin yarıştığı Miks-Role kategorisinde, 59 koşuda 42 vuruş yaparak Türkiye rekorunu elde eden Mehmet Can ve Ayşenur, ekim ayında Çin’in Jiaxing kentinde bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Volo Gençler-Ümitler Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Çalışmalarına Mersin’de devam eden Toroslar Belediyespor Bocce Grubu’nun ulusal atletleri, Miks-Role kategorisinin dahil edilmesiyle bu yıl bir birincinin yaşanacağı şampiyonaya katılmayı ve altın madalya alarak bocce tarihine isimlerini yazdırmayı amaçlıyor.

20 yaşındaki Mehmet Can Yakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’da düzenlenen şampiyonada birinci kere yer alan Miks-Role yarışlarında Ayşenur Çelik ile birinci olarak bu alanda kazandıkları derecenin değerli olduğunu söyledi.

Yarışın birinci tipinde Ayşenur ile bekledikleri performansı yansıtamadıkları için öbür tıpta alana çıkarken “Her şeyi geride bırakalım. Her şeyin birincisi biz olmalıyız.” kelamlarıyla birbirlerini motive ettiklerini anlatan Mehmet Can, “Ayşenur ile alana çıktığımızda bunu birlikte başarabileceğimize inanmıştık. Alanda birbirimize konsantre olarak başardık.” dedi.

Mehmet Can, Ayşenur Çelik ile Volo Gençler-Ümitler Dünya Şampiyonası’na katılıp, birebir başarıyı tekrarlayarak Türkiye’yi en uygun formda temsil etmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şampiyona için hazırlıklara şimdiden başladık. Türkiye şampiyonu olurken de ‘Bu bir birinci ve bunu biz yapmalıyız’ demiştik. Çin’deki şampiyonada da bu kategori bir birinci olacak. Türkiye’ye madalya getirmek istiyoruz, bunu yapacağımıza eminiz. Tertip birinci defa düzenleneceği için çok heyecanlıyız. Madalya listeme dünya şampiyonluğunu da eklemek istiyorum. Katılıp, muvaffakiyet sağlarsak hem ülkem hem de kendi açımdan çok hoş olacak.”

“Bu birincisi biz başarmalıyız”

Ayşenur Çelik de Mehmet Can ile uyumlu bir ikili olduklarını ve bu ahengin karşılığını elde ettikleri başarılarla gördüklerini söyledi.

Volo Gençler-Ümitler Dünya Şampiyonası için sıkı biçimde hazırlandıklarının altını çizen Çelik, “Orada Türkiye’yi temsil etmek istiyoruz. Ülkemizi temsilen birçok tertipte gayret ettim. Birinci olacağı için biraz daha heyecanlıyım.” tabirini kullandı.

17 yaşındaki Ayşenur, hem fiziki hem de mental manada en âlâ formda hazırlanmaya çalıştıklarını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Antrenmandan çıkınca da Mehmet Can ile irtibatımız kopmuyor. Daima olarak şampiyonaya dair mevzular üzerinden birbirimizi motive ediyoruz. Türkiye Şampiyonası’nın birinci cinsinde biraz berbat başlamıştık lakin birbirimize inandık ve bunu başardık. Yakaladığımız bu başarıyı dünya şampiyonasına katılıp orada da yinelemek istiyoruz. Bu birincisi biz başarmalıyız.”

Bocce Ulusal Grup Antrenörü Niyazi Kutlay ise atletlerinin Çin’den madalyayla döneceğine inandığını vurguladı.

Kutlay, dünya şampiyonasına hazırladıklarını belirterek şöyle konuştu:

“İkisi de genç sportmenler. Muvaffakiyet basamaklarında yolumuz çok uzun. Nizamlı bir çalışma programımız var. Günde çift idman yaparak, şampiyonaya güzel bir formda hazırlanıyoruz. Artık vaktimiz azaldı, düzeyimizin üzerine çıkarak devam edeceğiz. Ben inanıyorum ki ulusal kadro çok güzel iki atlete sahip. Bu atletler, önümüzdeki yıllarda Türkiye’yi çok düzgün yerlere taşıyacak ve bayrağımızı en hoş biçimde temsil edecek.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir