Türk cimnastikçiler olimpiyat yolunda

İskoçya’nın Glasgow kentinde devam eden 46. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak ve Ahmet Başkan, bayanlarda ise Tutya Yılmaz, Demet Memnun ve Ekin Morova ile katılan ulusal grup, ferdî olarak madalya elde edemedi. Ulusal kadrolar, topladığı puanlarla gelecek yıl nisan ayında Rio’da yapılacak olimpiyat seçmelerine bilet aldı. 

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lider Vekili Emre Bağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bireysel olarak derece alamadık lakin atletlerimiz, olimpiyatlara ekip olarak katılma hakkı elde eden ülkelerin dışında yapılan sıralamada birinci 40 ortasına girdikleri için eleme müsabakalarına gitme hakkı kazandık” dedi.

Türkiye’nin olimpiyatlarda daha evvel ulusal cimnastikçi Göksu Üçtaş ile temsil edildiğini kaydeden Bağcı, “Erkeklerde ise elemelere bile katılamamıştık. Bu, tarihimizde birinci olacak. Çok sevinçli ve heyecanlıyız. Gelecek yıl nisan ayında düzenlenecek elemelere en âlâ biçimde hazırlanarak, olimpiyat vizesini almak istiyoruz” diye konuştu. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir