Türk cimnastiğini zirveye taşımayı hedefliyor

Şamiloğlu, 23 Ekim-2 Kasım tarihlerinde İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak 46. Dünya Şampiyonası ve 2016 Rio Olimpiyatları’na, Bolu’daki Murat Canbaş Cimnastik Salonu’nda günde çift idman yaparak hazırlanıyor.

Altın madalya ile ülkeye dönmek istediğini vurgulayan Şamiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Şampiyonası’nın kendisi ve Türk cimnastiği açısından çok büyük ehemmiyete sahip olduğunu, bu şampiyonada birinci 3’e girerek olimpiyatlarda müsabaka hakkı kazanmak istediğini belirtti.

Ümit Şamiloğlu, Türkiye’nin şu anda birinci 3’te olduğunu lisana getirerek, “Hırvatistan’a bir seyahatimiz var. Hem Dünya Şampiyonası öncesi kendimizi görmek ismine hem de dünyadaki sıralamamızı görmek ismine hoş bir yarış olacağını umuyoruz. Zira akabinde pik yapacağımız nokta Dünya Şampiyonası. Bir ay sonra Glasgow’da yapılacak olan bu yarış birebir vakitte da olimpiyat seçmesi olacak” diye konuştu.

Sabahları yaklaşık 1,5 saat kuvvet, koordinasyon ve temel teknik çalışması ile akşamları da 2,5 saat civarında müsabakaya yönelik serileri çalışmalarını gerçekleştirdiğini anlatan Şamiloğlu, haftanın 6 günü boyunca ağır bir idman temposu içinde olduğunu kaydetti.

Şamiloğlu, “Her gün nizamlı çalışmak çok değerli. Natürel ki belli bir yaştan sonra biraz daha yemeye ve uykuya dikkat ediyorsunuz. 20’li yaşlardaki üzere beden bunu tolere etmiyor. Bunun için pek profesyonelce ve daha sistemli yemek, uyku, idman ve ruhsal çalışmalarımızı bir ortada yapıyoruz” sözlerini kullandı.

“Dünya, Türk cimnastiğini bilir oldu”
Türk cimnastiğini dünyaya Murat Canbaş ile Suat Çelen’in tanıttığını belirten Ümit Şamiloğlu, şöyle devam etti:
“Onların periyodunda aldığımız en büyük madalya Avrupa gençler şampiyonluğuydu. Murat Canbaş’tan gelen bir şampiyonluk. Artık ben Dünya Kupası’nı kazandım. Avrupa Şampiyonası’nda madalya aldım. Akdeniz Oyunları, Challenger Camp’ta madalya aldım. Bunlar daima birinci ve büyük muvaffakiyetler. Artık dünya, Türk cimnastiğini bilir oldu. Şu anda almadığımız 2 madalya kaldı. Dünya Şampiyonası’nda ilk 3’e girip olimpiyat kotasını almak. 2016 Olimpiyatları’nda madalya alarak spor mesleğime bir son vermek istiyorum. Tek eksik madalyam bunlar kaldı. Onları da almayı hedefliyorum.”

Şamiloğlu, 25 yıldır sporun içinde olduğunu söyleyerek, kazandığı madalyaların Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun tarihi niteliğinde olduğuna işaret etti.

Hepsi birinci ve halen çoğunun tek olduğuna dikkati çeken Şamiloğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:
“Dünya Şampiyonası ile olimpiyatlarda da madalya alırsam, cimnastiğin madalya alınmamış herhangi bir yarışması kalmamış olacak. Arkamızdaki gençlere büyük bir çıta bırakmış olacağız. Doğal ki bu ufuk sorunu. Biz büyük bir ufuk bıraktığımız vakit onlar da ister istemez bunun peşinde koşacaklar. Nasıl ki Canbaş ve Çelen bize bir ufuk bıraktı. Biz de bu ufku aldık ve daha ileriye götürdük. Gençlere daha geniş bir ufuk bıraktık.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir