Turgutlu’da rahvan at yarışları yapıldı

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, Türkiye Klasik Spor Kolları Federasyonu ve Turgutlu Belediyesinin iş birliğinde rahvan at yarışları yapıldı.

Türkiye Klasik Spor Kolları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan, rahvan at yarışı geleneğinin gelecek jenerasyonlara aktarılması gerektiğini söyledi.

Irlamaz Rekreasyon Alanı’nda hazırlanan 800 metrelik kum pistte düzenlenen yarışlara Türkiye’nin çeşitli vilayet ve ilçelerinden toplam 180 rahvan at katıldı.

Türkiye Klasik Spor Kısımları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan, merasimde yaptığı konuşmada, bu türlü kıymetli bir tertibi Turgutlulularla buluşturduğu için belediye lideri Turgay Tatlı’ya teşekkür etti.

Türk’ün geleneğinde atların kıymetli bir yere sahip olduğunu belirten Ceylan, “Türk’ün, örf, adet ve töresinde at her vakit vardır. Rahvan at yarışları yüzyıllardır mühlet gelen bir gelenektir. Bu geleneği gelecek kuşaklara aktarmamız için vilayet ve ilçe belediyeleri bu tıp müsabakaları düzenlemeye devam etmeli.” dedi.

Turgutlu Belediye Lideri Tatlı de 10 yıl ortadan sonra ilçelerinde bu türlü değerli bir tertibi tekrar hayata geçirdiklerini aktararak, gelen yarışmacılara muvaffakiyetler diledi.

Konuşmaların akabinde Ceylan, Tatlı’ya, rahvan at yarışlarına sunduğu katkıdan ötürü plaket verdi.

Baş, baş altı, büyük orta, küçük orta ile dörtlü ve üçlü taylar olmak üzere 6 farklı kümede yapılan yarışlar kıyasıya uğraşa sahne oldu.

Yarışlar sonrasında baş kategorisinde Halil Yıldırım’a ilişkin “Arasım”, baş altında Ali Çakaloğlu’na ilişkin “Efsane”, büyük ortada Ömür Korkmaz’a ilişkin “Hükümdar”, küçük orta kategorisinde Ahmet Tanrıkurt’a ilişkin “Alp”, dörtlü tay kümesinde Hakan Öge’ye ilişkin “Asya”, üçlü taylarda Celal Öge’ye ilişkin “Nefes” isimli atlar birinciliği elde etti.

Dereceye giren atların sahiplerine para ödülünün yanı sıra kupa ve madalyaları verildi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir