Super Bowl’un bilet ve reklam fiyatları uçtu!

ABD’nin en çok izlenen spor tertibi ve televizyon aktifliği olan Amerikan futbolunun final uğraşı Muhteşem Bowl’da, bu yıl bilet fiyatları ve reklam fiyatları rekor kırdı.

AA muhabirinin derlediği datalara nazaran, ABD’de her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve bu yıl 52’ncisi düzenlenecek olan Muhteşem Bowl’un bilet fiyatları rekor düzeye çıkarken, yayıncı kuruluşun reklamlar için talep ettiği fiyat de tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Cumartesiyi pazara bağlayan gece TSİ 02.30’da Philadelphia Eagles ile New England Patriots grupları ortasında Minnesota eyaletinin Minneapolis kentindeki 66 bin 600 kapasiteli U.S. Bank Stadyumu’nda oynanacak 52’nci Muhteşem Bowl’un ortalama bilet fiyatları 5 bin doların üzerine çıktı.

ABD’de en yaygın kullanılan online bilet satış sitesi StubHub’ın bilgilerine nazaran, gayretin ortalama bilet fiyatı 5 bin 415 dolarla ABD tarihinde bir spor karşılaşması için ödenen en yüksek ortalama fiyat olarak tarihe geçti.

Datalara nazaran, 52’nci Harika Bowl karşılaşması için satılan en ucuz bilet 2 bin 350 dolar olurken, en kıymetli bilet 22 bin dolardan alıcı buldu.

StubHub yetkilileri, ellerindeki biletlerin neredeyse tamamının tükendiğini belirtirken, ABD’deki öbür online bilet satış siteleri TicketIQ, SeatGeek veTickPick’te ortalama bilet fiyatı 7 bin dolara kadar tırmandı.

Bugüne kadarki en değerli Üstün Bowl biletleri ise ortalama 4 bin 821 dolarla 2 yıl evvel Carolina Panthers ve Denver Broncos grupları ortasında oynanan 50’nci Muhteşem Bowl maçında satılmıştı.

StubHub, 2017’ye nazaran bu yıl Harika Bowl biletlerine olan talebin yüzde 63 arttığını, ABD’nin tüm 50 eyaletleri dahil olmak üzere 17 farklı ülkeden seyircilerin karşılaşma için bilet satın aldığını bildirdi.

Eagles grubunun Şubat 2005’ten bu yana birinci kez Üstün Bowl’da gayret edeceğine dikkati çeken StubHub yetkilileri, Philadelphia bölgesinden satın alınan biletlerin stadyumun yaklaşık yüzde 14’üne tekabül ettiğini belirtti.

Bu ortada, son 4 yılda 3’üncü defa Muhteşem Bowl maçı oynayacak Patriots ekibine işaret eden yetkililer, Boston bölgesinden satılan biletlerin ise U.S. Bank Stadyumu’nun yüzde 11’ini dolduracağını, yüzde 10’luk kısmın biletlerinin de Minnesota eyaletinden taraftarlara satıldığını kaydetti.

– Kişi başı konaklama bin dolar

Maçı stadyumda seyretmek için Minneapolis kentine gelecek taraftarları güçlü bir seyahat beklerken, bölgedeki konaklama imkanları da hudutlu… “İkiz Kentler (Twin Cities)” olarak isimlendirilen ve yaklaşık 400 bin kişilik nüfusa sahip Minneapolis ve yakınındaki 300 bin kişilik St. Paul kentlerine bu hafta sonu 125 bin kişinin akın etmesi bekleniyor.

İnternet üzerinden rezervasyon ve konaklama hizmeti sağlayan Airbnb’nin datalarına nazaran, “İkiz Şehirler”de yaklaşık 5 bin 500 hane, ortalama bin dolardan taraftarlara konaklama fırsatı sunarken, bölgeye gelecek konukların günlük kişi başı ek 465 dolar harcama yapması öngörülüyor.

Airbnb, “İkiz Şehirler”de toplam 40 bin otel odası bulunduğunu, bu otellerde kişi başı gecelik fiyatın ortalama 950 dolar olduğunu bildirdi.

Maç günü hava sıcaklığının en yüksek eksi 14 derece olacağı Minneapolis kentine Philadelphia’dan gitmek isteyen taraftarların yaklaşık bin 200 mil (bin 930 kilometre), Boston’dan gitmek isteyen taraftarların ise bin 400 mil (2 bin 250 kilometre) ara katetmesi gerekiyor.

30 saniyelik reklama 5 milyon dolar

Amerikan futbol liginin final maçı olan Muhteşem Bowl müsabakaları, Ulusal Futbol Ligi (NFL) ile mutabakatlı olan NBC, CBS ve FOX kanalları tarafından her yıl sırasıyla dönüşümlü olarak yayınlanıyor.

Bu yılki çabayı canlı yayınlayacak NBC kanalı, yaklaşık 4 saat sürecek aktiflik boyunca göstereceği 30 saniyelik her reklam için ortalama 5,05 milyon dolarla bugüne kadarki en yüksek fiyatı talep ediyor. Kelam konusu sayı, 2017’deki müsabakayı yayınlayan FOX kanalı için yaklaşık 5,02 milyon dolar düzeyinde olmuştu. FOX, reklam gelirlerinden yaklaşık 419 milyon dolar elde etmişti.

Üstün Bowl ile dünyanın en büyük firmalarının reklamları yalnızca ABD’de değil, dünya genelinde de milyonlarca şahsa ulaşırken, global olarak marka pahasını yükseltmek ve görünürlüğünü artırmak isteyen şirketler için Muhteşem Bowl güçlü bir platform oluşturuyor.

Muhteşem Bowl’un Şubat 2016’daki 50’nci gayretinde maç öncesi yorum programı Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda yapılırken, ABD’de 112 milyon kişinin izlediği müsabakanın devre ortasında gösterilen THY’nin reklamlarında ünlü Hollywood aktörlerinden Ben Affleck ve Jesse Eisenberg yer almıştı.

Şubat 2017’deki 51’inci Harika Bowl karşılaşmasını ABD’de 111 milyon kişi takip ederken, maçın devre ortalarında yayınlanan THY reklamlarında, Oscar ve Altın Küre ödüllü Hollywood yıldızı Morgan Freeman oynamıştı.

Üstün Bowl maçında, bu yıl Coca-Cola, Pepsi, Hyundai ve Doritos’un reklamlarının gösterileceği NBC tarafından onaylanırken, ABD’li müzikçi Justin Timberlake de devre ortasında sahne alacak.

ABD perakende kesimine 15 milyar dolar

Ülkede her yıl şenlik havası yaratan Muhteşem Bowl’un, ayrıyeten, ABD perakende bölümüne milyarlarca dolar katkı yapması bekleniyor.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) bilgilerine nazaran, Harika Bowl için bu yıl ülkede kişi başı ortalama 81,17 dolarla toplamda 15,3 milyar dolarlık harcama yapılması beklenirken, 2017’deki çabanın 2 yıl evvelkinden sonra tarihte en fazla harcamanın yapılacağı Üstün Bowl olması öngörülüyor.

NRF datalarına nazaran, ABD’de 45 milyon insanın kendi meskeninde bir Muhteşem Bowl partisi düzenlemesi, 69 milyon kişinin düzenlenen bir Üstün Bowl partisine gitmesi, 11 milyon kişinin de Harika Bowl’u dışarıda, spor restoranlarında izlemesi bekleniyor.

Muhteşem Bowl’u izleyecek şahısların yüzde 82’sinin yiyecek ve içecek satın alarak bu alanda rekor düzeye ulaşılmasının öngörüldüğünü bildiren NRF, maçı takip edecek insanların yüzde 11’inin kadrolarını desteklemek için giyecek ve aksesuar, yüzde 7,5’luk bölümün yeni televizyon, yüzde 8’inin dekorasyon materyali, yüzde 3,5’lik kesitin de mobilya satın almasının beklendiğini belirtti.

Buna nazaran, 2017’deki Muhteşem Bowl kapsamında ABD’de 8,3 milyon televizyon, 3,9 milyon mobilya ve 9 milyon dekorasyon gerecinin satılması öngörülürken, yaklaşık 20,6 milyon giyecek ve aksesuar eserinin de sporseverler tarafından satın alınması bekleniyor.

ABD’li ticaret birliği Ulusal Tavuk Kurulu’nun datalarına nazaran, Şükran Günü’nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan Harika Bowl’da, bu yıl 1,35 milyar tavuk kanadının tüketilerek bu alanda bir rekor kırılması öngörülüyor.

Bilgiler, ayrıyeten, Muhteşem Bowl’un düzenleneceği pazar günü ABD genelinde yaklaşık 12,5 milyon pizza, 5 bin ton patates cipsi ve 1,3 milyar litre de içecek tüketileceğini ortaya koydu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir