Suat Çelen’den Ayşe Begüm açıklaması

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, aerobik cimnastikte gençler dünya ve Avrupa şampiyonluklarının akabinde büyükler kategorisinde de Dünya Kupası’nda altın madalya alan 17 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı’nın ileride Türkiye’ye büyük gurur yaşatacağını söyledi.

“Türkiye’ye büyük gurur yaşatacak”

Suat Çelen yaptığı açıklamada Portekiz’de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Kupası’nda altın madalya kazanan Ayşe Begüm Onbaşı’nın elde ettiği muvaffakiyete ait, “Yetenekli bir atletimiz. Gençlerden sonra büyüklerde de birinci yılında altın madalya kazanıyorsa Türkiye’ye ilerde büyük gurur yaşatacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Federasyonun Ayşe Begüm’ü küçük yaştan beri desteklediğini vurgulayan Çelen, “Yurt dışından hoca getiriyoruz. Müziklerini düzenliyoruz. Dünya kupalarına ve ne kadar yarışlar varsa hepsine gönderiyoruz.” dedi.

“Ayşe Begüm’ü büyükler kategorisine taşıyabilmek çok önemliydi”

Ulusal atletin performansının vakit içinde değişiklikler gösterebildiğini tabir eden Çelen, “Bunları takip ediyoruz, nedenlerini sorguluyoruz. En büyük gayemiz Ayşe Begüm’ü büyükler kategorisine taşıyabilmekti. Zira malum Türkiye’de bayan atletler, sporu erken bırakıyor. Gençlerde Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya almış bir sporcuyu büyükler kategorisine taşıyabilmek çok değerli.” diye konuştu.

Beklenenin üzerinde performans

Suat Çelen, Ayşe Begüm’den altın madalya değil finale yükselmesini beklediğini lakin ulusal cimnastikçinin beklediğinin üzerinde performans sergilediğini aktardı.

Ayşe Begüm’ün muvaffakiyetlerinin devamının geleceğine inandığını söz eden Çelen, “Bu yıl yapılacak Azerbaycan’daki Avrupa Şampiyonası’na çıkmasını istiyorum. Ayşe Begüm’den beklentim Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda madalya kazanmasıdır.’’ tabirlerini kullandı.

“Aile büyüklerinin yeri ayrı”

Çelen, Cimnastik sporunun belli bir yaşa geldikten sonra bırakılması durumunun artık değişmeye başladığını kaydetti.

Bayan atletlerin liseye başladıklarında genelde cimnastiği bıraktıklarını lisana getiren Çelen, “Artistik cimnastik branşında Göksu Üçtaş Ulu’nun bu algıyı kırma konusunda çok yardımı oldu. Erkeklerde de Ümit Şamiloğlu yaş hududunu üstlere çıkardı.” dedi.

Küçük yaşta spora başlayan çocukların anne ve babalarının dayanağına gereksinimlerinin olduğunu vurgulayan Suat Çelen, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Çok küçük yaşta başlanan bir spor koluyuz. Muhakkak bir yaşa kadar atletleri anneler getirir. Ondan sonra sporu babalarıyla birlikte götürürler. Bu evrede aile büyüklerinin sporda yeri çok farklı. Bir evreden sonra madalyalar kazanılınca turnuvalara çıkılınca bırakılması sıkıntı olur.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir