Müslüman dünya şampiyonu “Mahmoud” ismine geri döndü

2017 yılından beri WBA dünya şampiyonluk kemerini elinde bulunduran dünya ağır sıklet boks şampiyonu Manuel Charr, ismini değiştirerek yine eski ismi olan Mahmoud Charr, olarak ringlere çıkacağını açıkladı.

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Manuel Charr ismini değiştirdi. Husus hakkında bir açıklama yapan dünya şampiyonu Mahmoud Charr, artık Manuel ismini istemediğini vurgulayarak, “Benim adım doğduğum günden beri Mahmoud Charr’dır ve ben bundan sonra kendi öz ismim ile ringlerde anılmak istiyorum. Şunu çok uygun anladım ki; Manuel ismi benim kimliğimi yansıtmıyor. Ayrıyeten ismini değiştiren öbür arkadaşlarım kendi isimleriyle ringlere çıksalardı daha da başarılı olurlardı bence” dedi.

Charr, kendisinin enternasyonal bir kanıya sahip olduğunu vurgulayarak, “Kendimi hem Alman ve hem de Suriye-Lübnanlı olarak görüyorum. Zira bu ülkeler benim ömrümde her vakit bana vatanlık vazifesi yapmışlardır ve büyük rol oynamışlardır. Almanya’nın bana verdiği imkan ve takviyeleri de önemsiyorum fakat, kim olduğum ve nereden geldiğimi de bilmek ve bununla gurur duyarak vurgulamak zorundayım” açıklamasında bulundu.

“Cumhurbaşkanı ile görüşmesi tesirli oldu”

Hususla ilgili olarak konuşan atletin basın danışmanı Vedat Alyaz, “Ringlerdeki lakabı Diamondboy yani (Mücevher Genç) olan sportmen yanlış yönlendirme sonucu kendi ismiyle ringlere çıkmak yerine Manuel Charr, olarak çıktı. Lakin yaptığımız istişareler sonucu artık öz ismiyle çıkmasının daha gerçek olacağı sonucuna vardık. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye götürdük kendisini. İki defa çok sevdiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi de bu kararda çok tesirli oldu. 10.10.1984 yılında Lübnan’ın başşehri Beyrut’ta dünyaya gelen sportmen, 2000 yılında Almanya’da profesyonel boks hayatına başladı. O periyotlarda kendisine ismini değiştirirse daha çok tutulacağını ve daha güzel maçlara çıkabileceği söylendi. Şimdi genç ve deneyimsiz olan Mahmoud Charr, bu masallara inanarak Manuel Charr, ismiyle ringlere çıkmaya başladı. Onun arkadaşları olan Marko Huck (Muammer Hukic), Felix Sturm (Adnan Catic) ve birçok Müslüman atlet da birebir formda isimlerini değiştirdiler” biçiminde konuştu.
Alyaz, atletin kendi kimliği ve ismiyle çıkmasının daha kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Mahmoud Charr, için kendi kimliği ve ismiyle çıkması her vakit önemliydi” biçiminde konuştu.

Klitschko’ya karşı dövüşecek

Vedat Alyaz, ayrıyeten Mahmoud Charr’ın Klitschko’ya karşı ringe çıkmak için gün saydığını belirterek, “Bu bahis hakkında efsane dünya şampiyonu Klitschko ve takımı ile görüşmelere başladık. Şu an için pazarlıklar devam ediyor. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki aylarda dünyayı ayağa kaldıracak Mahmoud ve Klitschko maçı gerçekleşecektir” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir