Milli atlet Kaan Kigen Özbilen, Tokyo kotası aldı

Geçen yıl maratonda, bu yıl da yarı maratonda Türkiye rekoru kıran Kaan Kigen Özbilen, Rotterdam Maratonu’nda ikinci olurken, bir Türkiye rekoru daha kırdı ve Tokyo olimpiyatları barajını geçti.

Kaan Özbilen Türkiye rekorunu geliştirdi

Ulusal atlet Kaan Kigen Özbilen, Rotterdam Maratonu’nda 2:05:27’lik derecesiyle ikinci sırayı alırken, kendisine ilişkin Türkiye rekorunu bir dakikaya yakın geliştirdi. 33 yaşındaki atlet, Tokyo 2020 Olimpiyatları için baraj geçmeyi başarırken, bu yılın dünya listesinde de 8. sıraya yükseldi.

Geçtiğimiz ekim ayında Amsterdam’da Mehmet Terzi’nin 32 yıllık Türkiye maraton rekorunu kıran Kaan Kigen Özbilen, yeniden Hollanda’da bu dereceyi 2:05:27’ye indirdi. Ulusal atlet, 2:06:23 olan eski Türkiye rekorunu bir dakikaya yakın geliştirme başarısı gösterirken, Rotterdam Maratonu’nu da 2:04:11 koşan Kenyalı Marius Kipserem’in ardında ikinci sırada noktaladı.

Özbilen rekor kırdı

Kaan Kigen Özbilen, 8 Şubat 2019 tarihinde koştuğu Resül Hayme Yarı Maratonu’nda Türkiye rekorunu birinci sefer bir saatin altına indirmiş ve 59:48’lik derece elde etmişti. Ulusal atlet, böylelikle son beş ay içinde ikisi maratonda, biri de yarı maratonda olmak üzere üçüncü defa Türkiye rekoru kırmış oldu.

2019 döneminde geride kalan kısma bakıldığında ise Kaan Kigen Özbilen, IAAF listesinde sekizinci sıraya yerleşti. Kaan, Dubai Maratonu’nu kazanan Getaheh Molla’nın 2:03:34 ile birinci sırada bulunduğu listede 2:05:26 ile sekizincilikte yer alıyor. Listenin birinci 20’sinde Avrupa’dan öbür bir atlet bulunmuyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir