Milli atıcı zirveyi bırakmak istemiyor

Kocaelili Avrupa şampiyonu ulusal atıcı Murat İlbilgi, Güney Kore’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak istiyor.

Avusturya’da 30 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Trap Skeet Avrupa Şampiyonası’nda gösterdiği başarılı performansla Türk bayrağını göndere çektiren 19 yaşındaki ulusal atıcı, başarılarına yenilerini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Güney Kore’de 31 Ağustos-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’nın hazırlıklarına orta vermeden başlayan Murat İlbilgi , şampiyonada altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Türkiye’yi trap genç erkekler kategorisinde temsil edecek olan Murat İlgbilgi, AA muhabirine, altın madalya kazandığı Avrupa Şampiyonası ile uzun ve kısa vadeli maksatlarını kıymetlendirdi.

Atıcılığın ailesinde dededen gelen bir tutku olduğunu belirten Murat, bu sporla amatör olarak ilgilenen babası ve amcasının küçüklüğünden beri kendisini daima ödüllü müsabakalara götürdüğünü söyledi.

“Hocam beni ödüllü bir yarışta fark etmiş”

Murat İlbilgi, 2012 yılında ulusal ekip antrenörü Ali Emre Güray’ın kendisini tekrar ödüllü yarışlardan birinde fark etmesiyle atıcılığa önemli manada adım attığını lisana getirerek, “Ali Emre Güray hocam babamla konuşmuş, ‘Kağıtspor’a alalım bu çocuğu.’ demiş. O gün bugündür Kağıtspor atleti olarak gayret ediyorum.” diye konuştu.

Birinci kere 2015 yılında ulusal formayı giydiğini anlatan Murat, “Slovenya’da ekip olarak birinci olmuştuk. Sonra 2017’de İtalya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda üçüncülüğü elde ettim. Bu sene de Avusturya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldum.” sözlerini kullandı.

Genç atıcı, şampiyonanın rahat geçtiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Öncesinde de çok âlâ hazırlanmıştım, o yüzden fazla zorlanmadım. Son 3 plakta muhakkaktı. Bir plak daha vurmam kafiydi. Geriden gelen sesleri duyuyordum, çok heyecanlandım. O son plağı vurduktan sonra esasen her şey bitti bende. İstiklal Marşımızı okuyup, bayrağımızı çektik. Çok gurur vericiydi, tüylerim diken diken oldu.”

Türkiye’ye döndükten sonra orta vermeden Güney Kore’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nın hazırlıklarına başladığını anlatan ulusal sportmen, “Hazırlıklar âlâ gidiyor. Yarışa kadar sıkı bir idman periyodu geçecek. Boşluk vermeden devam ediyoruz. Haftanın 5-6 günü idman yapıyoruz. Bayram tatilinden sonra Konya’da bir haftalık kampımız olacak. Oradan Güney Kore’ye geçeceğiz. Güney Kore’de amacım dünya şampiyonu olmak.” formunda görüşlerini aktardı.

Murat İlbilgi, yaşının küçük olması nedeniyle Tokyo Olimpiyatları’nda yer alamayacağına dikkati çekerek, uzun vadeli amacının Türkiye’ye olimpiyat madalyası getirmek olduğunu vurguladı.

Güray: “Ülkemizde çok fazla madalya getirecek”

Atıcılık Trap Ulusal Kadro Antrenörü Ali Emre Güray da Murat İlbilgi’nin şu an Türkiye’deki en yetenekli gençlerin başında geldiğini söyledi.

Murat’ın son bir yılda 2 milletlerarası madalya kazandığını anımsatan Güray, “Birçok yabancı antrenör arkadaşım kendisinden ‘Şu anda dünyada gördüğümüz en yetenekli sportmen.’ diye bahsediyorlar. Murat’ın geleceği çok parlak. İnşallah ülkemize çok fazla madalya getirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Güray, dünyada atıcılığın tepesinin Avrupa olduğuna işaret ederek, “Avrupalı atıcıları zorlayacak çok az sportmen vardır. Son 3 olimpiyatı da aslında Avrupalılar kazandı. Avrupa şampiyonu olan bir sportmen dünya şampiyonluğunun da en büyük adayıdır. Onun için inşallah gününde olursa Güney Kore’de şampiyonluk bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Murat’ın en büyük özelliğinin final karşılaşmalarında soğukkanlılığını muhafazası olduğunu belirten Güray, “Finallerde inanılmaz bir kendine inancı var, çok rahat yarışıyor. O yüzden her vakit başarılı oluyor.” diye konuştu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir