Kazakistan’da buz patenci saldırıda hayatını kaybetti

25 yaşındaki Kazak ulusal buz patenci Denis Deri, ülkesinde uğradığı bıçaklı hücum sonucu hayatını kaybetti.

Almatı kentinde kimliği belgisiz bireyler tarafından bıçaklanarak yaralanan ve hastaneye kaldırılan Cilt, tabiplerin tüm gayretlerine karşın hayatını yitirdi.

Almatı Merkez Klinik Hastane’sinin başhekimi Yerjan Kuttıkojin yaptığı açıklamada, çok kan kaybeden atletin tüm gayretlere karşın kurtarılamadığını söyledi. 

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı ise toplumsal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, Denis Ten’in Kazak sporunun efsanesi, ülkenin gururu olduğunu vurgulayarak, “Doktorların gayretlerine karşın, atlet 25 yaşındaki ulusal atletimiz Denis Cilt hayatını kaybetti. Bu çok müthiş ve adaletsizce.” tabirlerini kullandı.

Polis, saldırganları yakalama çalışmalarını başlattı. 

Başka yandan Almatı sakinleri, atlete hücumun düzenlendiği yere çiçekler koydu, Astana’da ise beşerler, sporcuyu anmak için Esil ırmağının kıyısında toplandı.

2013 Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonası’nda gümüş, 2014 Kış Olimpiyatları ve 2015 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Denis Cilt, 2015’te Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası ile 7. Asya Oyunları’nda şampiyon olmuştu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir