Kastamonu’da düzenlenen at yarışları vatandaşlardan yoğun ilgi gördü

Kastamonu’da 30 Ağustos Zafer Bayramı aktiflikleri kapsamında düzenlenen at yarışları vatandaşlardan ağır ilgi gördü.

Daday ilçesi yarış alanında, Daday Belediyesi ve Türkiye Klasik Spor Kısımları Federasyonunca organize edilen 30 Ağustos Zafer At Yarışları’nda, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 82 at ve jokeyi, rahvan ve dörtnal kategorilerinde dereceye girebilmek için kıyasıya çaba etti.

Türkiye Klasik Spor Kolları Federasyonu Atlı Kızak ve Klâsik Kızak Asbaşkanı Günal Genç, AA muhabirine yaptığını açıklamada, klâsik sporların Kastamonu için kıymetli olduğunu söyledi.

Federasyonun bu tıp etkinliklere her türlü takviyesi verdiğini lisana getiren Genç, “Biz yıllarca batının sporuna, şiddet sporuna esir kaldık. Bizim sporlarımızın kökü Orta Asya’dan geliyor, bunları yaşatmamız lazım. Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan ve Federasyon Liderimiz Hakan Yararı, bu sporların yaşaması için uğraş ediyor. Bizim çok sayıda klâsik sporumuz var. Bunları yaymaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yarışlara vatandaşların ilgisinin epey yüksek olduğunu belirten Genç, “Yarışlar sıkıntısız formda geçti. Vatandaşlar vakitle bu cins sporlara daha fazla ilgi gösteriyor.” dedi.

Daday Belediye Lideri Hasan Fehmi Taş ise 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yaptıkları yarışların çok hoş geçtiğini söyledi.

Yarışlara vatandaşların ağır ilgi gösterdiğini vurgulayan Taş, “Yurdun birçok yerinden yarışlara iştirak oldu. Kaza bela olmadan yarışlarımız sonuçlandırıldı. Daday turizmi son periyotta atçılıkla öne çıktı. Biz de atçılığa elimizden geldiği kadar dayanak veriyoruz. Daday’ın geleceğin atçılık merkezlerinden biri olacağına inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Yarışlarda dereceye girenlere, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Daday Kaymakam Vekili Abdullah Huzeyfe Çakmak, ilçe belediye liderleri ve çeşitli kurumların müdürlerince mükafatları verildi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir