Jokeylerden grev kararı… 1 Ocak’tan itibaren at binmeyecekler!

Jokeylerden grev kararı… At yarışlarında 20 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle jokey kazanım hisselerinin tabelanın tüm dereceleri için yüzde 10’dan birincilikte yüzde 10, ikincilikte yüzde 7, üçüncülükte – dördüncülükte ve ikramiye varsa beşincilikte yüzde 5 olarak düzenlenmesi üzerine jokeyler grev kararı aldı. Kararla yararları kıymetli ölçüde tırpanlanacak jokeyler imzalı basın açıklaması yaparken Türkiye’nin önde gelen jokeyleri Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Özcan Yıldırım ve Gökhan Kocakaya’nın da bu karara uyacak isimler ortasında olması dikkatleri çekti.

At yarışlarında 20 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle jokey kazanım hisselerinin tabelanın tüm dereceleri için yüzde 10’dan birincilikte yüzde 10, ikincilikte yüzde 7, üçüncülükte – dördüncülükte ve ikramiye varsa beşincilikte yüzde 5 olarak düzenlenmesi üzerine jokeyler grev kararı aldı. Kararla karları değerli ölçüde tırpanlanacak jokeyler imzalı basın açıklaması yaparken Türkiye’nin önde gelen jokeyleri Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Özcan Yıldırım ve Gökhan Kocakaya’nın da bu karara uyacak isimler ortasında olması dikkatleri çekti.

İşte Jokeylerin yaptığı o açıklama…

Yarış kamuoyunun bildiği üzere; 20 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan At Yarışları Yönetmeliği ile Jokey Montlarında önemli bir indirime gidilmiştir. Bu gelişme Türkiye’de at binen biz jokeyler tarafından büyük bir şok ve şaşkınlıkla karşılanmıştır!

Yaşanan bu gelişmenin ardından, yapılan bu değişikliğin münasebetlerini öğrenmek, mevzunun muhatabı olan jokeylerin fikirlerini aktarmak ve meslektaşlarımızı ilgilendiren kimi mevzularda yardım talep etmek gayesiyle Dernek Liderimiz Ertul Cankılıç vasıtasıyla Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığına ve öbür ilgili mercilere görüşme talebinde bulunulmuş, lakin maalesef bu talebimiz kabul görmemiştir.

Biz jokeylerin ve bilhassa genç jenerasyon jokey ve aprantilerin istikbalini olumsuz tarafta etkileyeceğini düşündüğümüz bu değişiklik sonrası karşı karşıya kaldığımız durumu pahalandırmak emeliyle 22 Aralık 2018 Cumartesi günü acil bir toplantı düzenledik.

Kamuoyunun takdir edeceği üzere bir anda ve çok süratli bir biçimde değiştirilen ve yürürlüğe giren kararlar, hepimizi panik havasına soktu. Bu kaideler altında yaptığımız toplantıda bütün jokeylerin çok sıkıntı duruma düşeceği konusunda fikir birliği yaparak, 1 Ocak 2019 Salı gününden itibaren kendi hür irademizi kullanarak at binmeme kararı almış durumdayız.

En kısa mühlet içerisinde bu yönetmelikteki biz jokeyleri ilgilendiren kimi hususların düzeltilmesini talep eden ve birebir vakitte başka istek ve şikâyetlerimizi de belirten bir dilekçeyi, TJK Başkanlığına, Yüksek Komiserler Şurasına ve muhatabımız olan öteki ilgili kurum ve kuruluşlara iletmeyi amaçlıyoruz.

Beklentimiz; bu dilekçemize olumlu sonuçlarla en kısa müddette geri dönüş yapılmasıdır. Bu noktada umutluyuz ve beklemede kalacağız. Bu kurumlardan gelecek karşılıklara nazaran önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceğimize tüm jokeyler olarak daima birlikte karar vereceğiz.

Kamuoyuna hürmetlerimizle arz ederiz.

1 Ocak’tan itibaren kendi hür iradesi ile Deklare olmak istemeyen jokeylerin isim listesi;

Halis Karataş – Selim Kaya – Sadettin Boyraz – Erhan Yavuz – Mehmet Kaya – Özcan Yıldırım – Ahmet Çelik – Akın Sözen – Gökhan Kocakaya – Uğur Polat – Deniz Yıldız – Nurettin Şen – Onur Öztürk – Müslüm Çelik – Mustafa Çiçek – Gökhan Yıldız – Furkan Yüksel – Kadir Tokaçoğlu – Gökhan Gökçe – Barış Kurdu – Tolga Yıldız – Murat Gündüzeli – Ferit Yardımcı – Sinan İtina – Onur Yıldız – Mehmet Akyavuz – Furkan Yüksel – Hışman Çizik – Halef Katı – Hakan Yıldız – Nevzat Avcı – Hüseyin Şimşek – Dorukhan Palaur – Vahdettin Kaplan – İsmail Katı – Çetin Taş – Mücahit Bayır – İsmail Dinar – Burak Akçay – Mahsun Demirbaş – Onur Atmaca – Sinan Çetin – Yunus Emre Yüksel – Mahsun Turan – Fatih Rüstem Bebek – Doğukan Sav – Doğukan Aydoğan – Çetin Ok – Muharrem Ok – Adem Aslan – Halil Ketme – Halil Parıldar – Halil Altın – Adem Aslan – Sercan Tırpan – Tugay Alıcı – Alican İşleyen – Harun Kılıçaslan – Recep Karakaya – Kanıt Korkmaz – M.A..Solmaz – Galip Kılıç – İsmail Katı – Ahmet Oluk – Alperen Oluk – Mustafa Tarhan – Umut Barlık – Caner Zirve – Alican İnan – Alaattin Küründük – O. Şevket İrtiş – Mehmet Gönültaş – Mertcan Çelik – Arif Okan Pazar – Atakan Cem Dağdeviren – Furkan Him – Ayhan Kurşun – Hüseyin Ulu – Kemal Kurt – Samet Erkuş – H. İbrahim Akkaya – Mehmet Doğan – Remzi Doğan – M. Fatin Aslan – Hüseyin Altunkılıç – M. Ünlü – M. Işık – İsa Katar – İsa Akyavuz – Ahmet Aslan – Vedat Kızmaz- Burak Averbak – Selim İpek – Ali Kaçmaz – Yusuf Aktaş – Mazlum Pirdemir – Sinan Güleryuzler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir