IAAF, Rusya’nın cezasını yine kaldırmadı

Memleketler arası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), devlet takviyeli doping programı uygulandığı gerekçesiyle 2015’te üyeliğini askıya aldığı Rusya Atletizm Federasyonunun (ARAF) cezasının süreceğini açıkladı.

IAAF’den yapılan açıklamaya nazaran, Katar’ın başşehri Doha’da gerçekleştirilen kurul toplantısında, Rusya’nın üyeliğe yine kabulü için gerekli koşulları karşılayıp karşılamadığını takip eden çalışma kümesinin raporu okundu.

Raporda, Moskova Doping Denetim Laboratuvarı’nın data tabanındaki numune ve kayıtlar Atletizmde Dürüstlük Ünitesi’ne (AIU) verilinceye kadar ARAF’ın cezasının devam edeceği belirtildi. IAAF böylelikle ARAF’ın başvurusunu 10. sefer reddetti.

Rus atletler, 2016 Rio Olimpiyatları, 2017 Dünya Şampiyonası, 2018 Avrupa Şampiyonası ve 2019 Avrupa Salon Şampiyonası’nda olduğu üzere ülkelerini temsil edemeyecek. IAAF Doping İnceleme Konseyinin onay verdiği atletler ise tertiplerde “tarafsız sporcu” olarak yer alabilecek.

Dünya Dopingle Uğraş Ajansı (WADA) tarafından sistematik doping tezini soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komitenin, “Rusya’nın devlet dayanağıyla dopingi desteklediği” sonucuna vardığı birinci raporunun açıklanması sonrası IAAF, 2015’in kasım ayında ARAF’ın üyeliğini askıya almış ve Rus atletleri süreksiz olarak milletlerarası karşılaşmalardan men etmişti.

WADA da Moskova Doping Denetim Laboratuvarı’nın akreditasyonunu askıya almış, Rusya Dopingle Uğraş Ajansının (RUSADA) da faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağını açıklamıştı.

Yaşananların akabinde Rus sportmenler, 2016 Rio Olimpiyatları ve 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na tarafsız sportmen unvanıyla katılabilmişti.

Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rusya’nın askıya alınan üyeliğini 2018’in şubat ayında yine başlatmıştı. WADA da RUSADA’nın cezasını 2018’in eylül ayında kaldırmıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir