Hem kota hem de madalya bekliyorlar

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Lideri Ufuk Arman, Güney Kore’de organize edilecek Bütün Kollar Dünya Şampiyonası için yeterli bir hazırlık devri geçirdiklerini belirterek, “Sporcularımızdan beklentimiz hem kota hem madalya.” dedi.

Lider Arman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Changwon kentinde 31 Ağustos Cuma günü başlayacak şampiyonanın 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota veren birinci tertip olduğunu hatırlatarak, “Her disiplinde 4 kota verilecek. Birinci hedefimiz, olimpik disiplinler için kota alabilmek. Bunu başaracak atletlere da sahibiz.” sözlerini kullandı. 

Avusturya’da geçen ay yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 5 atletle temsil edildiklerini ve Dünya Şampiyonası takımında da bu isimlerin yer alacağını vurgulayan Arman, “Trap kadromuz çok güçlü, onlardan beklentimiz yüksek. Havalı tabancada Avrupa şampiyonluğunu elde eden Yusuf Dikeç de takımda yer alıyor. Gençlerde Avrupa şampiyonu, karışık kadroda Avrupa üçüncüsü çıkardık. Ekip müsabakalarında yer alan 5 atletimiz da final gördü. Şu anda da performansları epeyce yüksek.” diye konuştu. 

“Önemli olan olimpiyat kotasıdır”

Lider Arman, federasyonun yurt içinde ve yurt dışında puanların nasıl değerlendirileceğinin, ulusal ekibe nasıl girileceğinin sene başında belirlendiğini lisana getirerek, Dünya Şampiyonası’nda uğraş edecek atletlerin da baraj puanlarını geçen atletlerden oluştuğunu söyledi. 

Ulusal ekipteki atletlerin birinci 20 içinde yer alabilecek puanlara sahip olduğunun altını çizen Arman, şöyle devam etti: 

“Sporcularımızın Dünya Şampiyonası’na belirlenen baraj puanını geçerek gittiğini düşünürsek, yeterli yarışlar çıkaracaklarını öngörebiliriz. Kıymetli olan olimpiyat kotasıdır. Dünya Şampiyonası’ndan Tokyo’ya en az 2 kota almayı hedefliyoruz. Kota karşılaşmalarının asıl yılı 2019 olacak. Trap skeet ve havalı ateşli silahlarda 4 Dünya Kupası, Avrupa şampiyonaları ve olimpiyat elemeleri olacak. Sonunda da dünya sıralamasından bir kota verilecek. Bizim dünya sıralamasında birinci 10 civarında olan atletlerimiz var, oradan da kota gelebilir. Rio’ya 4 kotayla gitmiştik. Tokyo’da bunun üstüne çıkmayı hedefliyoruz.” 

Dünya Şampiyonası’nda birinci 4 içinde yer alan, Dünya Kupası’nda ise her yarışın ise birinci 2 atlete kota vereceğini belirten Arman, “Dünya Kupalarında en üst seviyedeki sportmenler kota alacak. Her disiplinde yaklaşık 25 sportmen çaba eder. Orada uğraş eden her atlet da kürsü adayıdır. Yani 4 kotayla gittiğimizi varsayarsak, 4 madalya bahtımız var demektir. Olimpiyatlara birinci kotayı verecek Dünya Şampiyonası’nda alınacak kotalar, öbür atletlerimizin da beklentilerini ve motivasyonlarını artıracaktır. Güzel başlayıp düzgün bitirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’nin 24 atletle çaba edeceği Bütün Kollar Dünya Şampiyonası, 31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde Güney Kore’nin Changwon kentinde organize edilecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir