Federasyonun hedefi bocceyi yaygınlaştırmak

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) Lideri Keyifli Türkmen, boccenin toplumun her kesitine yayılması gerektiğini belirterek, “Bocce branşını toplumsal bir spor olarak öne çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Lider Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, boccenin bilhassa ılıman iklimli ülkelerde oynandığını, Akdeniz’in hem güneyinde hem de kuzeyinde halkın tamamını kapsayan bir kitle sporu olduğunu tabir etti.

Milyonlarca insanın bocce branşıyla uğraştığını anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

“Park ve bahçede her yaş kümesi rahatlıkla yapabiliyor. Bu çerçevede bocce için tam manasıyla herkes için spor aktivitesi diyebiliriz. Bilhassa bocce sporunu parkların ve bahçelerin ayrılmaz bir ögesi haline getirmek istiyoruz. Bocce branşını toplumsal bir spor olarak öne çıkarmak istiyoruz. Sağlıklı ömür ve sağlıklı yaşlanma siyasetinin faal ögesi haline getirilebilir. Bocce ve dart bunun için birer modül olabilir.”

“Kuzey ülkeleri dart sporuyla ilgileniyor”

Memnun Türkmen, iklimin daha sert olduğu kuzey ülkelerinde dart branşının halkın öncelikli sporu olduğunu belirterek, “Nüfuslarının büyük bir kısmı dart sporuyla ilgileniyor. Okul sporlarıyla bir arada altyapı yaygınlaşmaya başladı ancak biz bunu sokağa yansıtmak istiyoruz.” diye konuştu.

“Federasyonumuz içindeki branşların kesinlikle başka bir federasyon olarak temsil edilmesi lazım.” diyen Türkmen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu bir olgunlaşma süreci. Branşlarımız da önemli bir halde olgunlaşıyor. En kısa müddette bu süreci tamamlayıp, branşlarımızı 2020 yahut 2024’te müstakil federasyonlar haline getirebiliriz diye ümit ediyorum. Boccede hakikaten önemli bir çıta yakaladık. Dünyada birinci 8 içinde yer almayı başaran ulusal kadrolardan biriyiz. Dartta alt yaş kümelerinde ve elektronik dart disiplininde son derece güçlüyüz. Çelik üçlü dartta da büyük bayanlarda dereceler elde etmeye başladık. Erkeklerde derece elde etmek son derece sıkıntı. Çıta da çok yüksek. Bu çıta içinde profesyonel sportmenler var.”

“Bowlingde altyapımız çok zayıf”

TBBDF Lideri Keyifli Türkmen, bowlingde olumlu gelişmeler yaşandığını lakin altyapının çok zayıf olduğunu lisana getirdi.

Bowlingin tesise endeksli bir branş olduğunu belirten Türkmen, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bowlingde sonuçlar alıyoruz lakin bu branşta altyapımız çok zayıf. Kamunun sahip olduğu tesislerin sayısının artması gerekiyor. Bu hususta Samsun’da çok değerli bir tesisimiz var. Altyapıya yatırım yapmak istiyoruz. Bowlingin okul sporları içine girmesi sonrasında altyapı konusunda kıymetli bir heyecan oluştu. Bu heyecanı yanlışsız kanalize etmemiz gerekiyor.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir