Enkaz altından rekortmenliğe

7 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yıkılan meskeninin enkazından 3 gün sonra kurtarılan, bacaklarını kaybetmesine karşın “hayat devam ediyorsa yaşayacaksın” fikriyle hayata tutunan Ufuk Koçak, kararlılığı ve cesaretiyle güçlü tabiat şartlarında yaptığı sporlarla azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını ortaya koyuyor.

Dalgıçlık, serbest dalış, dağcılık, kaya tırmanışı, rüzgar sörfü, tekerlekli sandalye basketbolu ve tenis gibi 10’a yakın spor yapan Koçak, ömür azmiyle kendi tabiri olan “engellenenlerin” neler yapabileceğini gösteriyor.

Enkaz altından başarılara uzanan hayat öyküsünde, 2014’te 22 metreye tüpsüz dalarak “dünya değişken yük hür dalış” rekorunun sahibi olan Koçak, bundan bir yıl sonra da 509 kilometrelik “Likya Yolu” seyahatini, endüstride yaptırdığı protez ayaklarıyla tamamladı.

Şimdilerde rekorunu 1999 Marmara Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşların anısına 30 metreye taşımak için çalışmalarını sürdüren Koçak, “kişisel gelişim, farkındalık ve motivasyon” eğitimleri de vererek insanlara deneyim ve bilgi birikimiyle katkı sağlıyor.

“Hayat devam ediyorsa yaşayacaksın”

Ömrünü Kocaeli’de sürdüren Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999’da 5 katlı apartmanın 4. katında yaşadığını, sarsıntının 15. saniyesinde konutun üzerine yıkılmaya başladığını söyledi.

Sarsıntıda üç gün enkaz altında kaldığını ve yakınlarını kaybettiğini anlatan Koçak, enkazdan çıkarıldıktan sonra hastanede kendine geldiğini ve bacaklarının kesilmesi gerektiğini tabiplerden öğrendiğini aktardı.

O dönemki ismiyle GATA’ya sevk edildiğini ve operasyon geçirdiğini aktaran Koçak, “Hastanede ayaklarımın durumunu öğrenince ‘Her şeye karşın hayat devam ediyorsa yaşayacaksın.’ dedim ve yaşadım. Yaşadığım acılara karşın hayata tutunmaya çalıştım. İğne oya üzere hayatımı işlemeye başladım. Her şeyi yine öğrendim. Protezlerle yürümeyi öğrendim ve 2003 yılında spor yapmaya başladım.” diye konuştu.

Yükseklik korkusu olmasına karşın kaya tırmanışı yaptığını belirten Koçak, “Hayatımda endişe ve umuttan uzak durmaya çalıştım. Endişe insanı tutsak ediyor. O yüzden endişe yerine yüreği koyuyorum. Umut da bana biraz tembellik üzere geliyor onun yerine de inat etmeyi koyuyorum. İnattan kastım denemek, yapmayı istemek ve muvaffakiyete ulaşmak.” sözünü kullandı.

“Bu kent artık zelzeleyle değil, dünya rekoruyla anılsın”

Marmara Depremi’nde hayatını yitiren beşerler için bu yıl hürmet dalışı yapacağını anlatan Koçak, şöyle konuştu: “Burada büyük bir felaket yaşadık. Kaybettiğimiz insanların acısı zati içimizde, taptaze duruyor. O günden bugüne kadar çok şey değişti. Yaşadığımız kentin çehresi tekrar değişti, yine binalar yapıldı, sokaklarda beşerler dolaşıyor. Yaşadığımız kentin sarsıntıyla anılmasını istemiyorum. Sarsıntı bizim için kayıptı, ailemden insanları kaybettim, arkadaşlarımı, anılarımı kaybettim ancak hayat devam ediyor. Bu kent artık zelzeleyle değil, dünya rekoruyla anılsın. Ülkemden bir sürü dünya rekortmenleri çıksın. Bu benim muhtemelen son dünya rekor denemem olacak. Bundan sonraki maksadım, öbür engellenen kardeşlerimi benim rekorumu kırmaları için yetiştirmek olacak.”

Koçak, zelzelede Değirmendere’de büyük bir alanın sular altında kaldığını aktararak, su altında Çınarlık Meydanı, restoranlar ve ömür alanlarının hala durduğunu belirtti.

O hayat alanının olduğu yere, enkazda kaldığı her 24 saat için 10 metreye ineceğini belirten Koçak, şunları kaydetti: “Daha evvel biz bu rekor denemesini 50 metre olarak planlamıştık lakin gerek özgür dalış koçlarım gerek eğitmenlerim, Marmara’nın genel özelliklerinden ötürü görüşün bozuk, suyun soğuk olmasından ötürü bunu 30 metreye çekmeye karar verdik. Aslında 22 metreyle rekor bendeydi. Bu hürmet dalışı olacak, iz kalsın diye bunu yapacağız. Çınar ağaçlarının, otellerin olduğu yere inip çıkacağım. Su altını büsbütün aydınlatmayı düşünüyoruz. 17 Ağustos günü su altında gizli duruyor. Onlar da görülsün istiyoruz. Su altına inip çıkmamız tamamlandıktan sonra da bir aksilik olmazsa dünya özgür dalış rekorunu -zaten ülkemizdeydi- 30 metreye taşımış olacağız. Bununla ilgili canlı yayınla manzaraları dışarı aktaracağız.”

“Sponsor arayışımız sürüyor”

Rekor denemesi için memleketler arası hakemler, doping şurasından üyeler, arama kurtarma ve sıhhat gruplarının o gün Kocaeli’de olacağını belirten Koçak, bu durumun bir maddi yükünün bulunduğunu söyledi.

Koçak, bu sebeple sponsor arayışlarının devam ettiğini söz ederek, “Herkes su altına girip bakamaz lakin biz onu dışarıya aktarmak istiyoruz. O yüzden canlı yayınla aktaracağız. Bunu hem 17 Ağustos’tan kalan öyküm olduğu için hem de zelzele şehitlerini anmış olacağız. Bu kent artık sarsıntıyla değil, rekorla anılsın. Rekorlarla ön plana gelelim. Değişen, dönüşen bir kent var. Bunu ortaya koymak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir