“Duruşunu” bozmadı, dünya şampiyonu oldu

Tekirdağ’da yaşayan Kemal Şık (39), bedensel olarak duruş bozukluğu ve kamburluk sorunu yaşamamak için başladığı beden geliştirme branşında azimle çalışarak dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Şık, 23 yıl evvel bir firmada memur olarak çalışırken, fazla hiperaktif olduğu ve bedeninde kamburluk, duruş bozukluğu bulunduğu için çeşitli spor kısımlarıyla ilgilendi. Daha sonra beden geliştirme branşıyla ilgilenmeye başlayan Şık, birinci katıldığı Dünya Şampiyonası’nda altıncılıkla yetindi, bu yıl KKTC’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda “muscle atlehetic senior” kategorisinde şampiyon, “overall” kategorisinde şampiyonlar şampiyonu, ağır sıklette de üçüncü oldu.

Kemal Şık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’ye hoş bir derece kazandırdığı için keyifli olduğunu söyledi.

Hiperaktif bir çocuk olduğunu belirten Şık, “Her vakit bende bir hiperaktiflik vardı, yerimde duramıyordum. Yapılabilecek bütün sporları yaptım. En son daha görsel bir spor yapmak istedim. Ondan sonra beden geliştirme sporuna başladım. 23 yıldır da bu sporla uğraşıyorum. Birinci başladığımda 69 kiloydum. Fiziki olarak makûs bir görünüme sahiptim. Kamburluk, duruş bozukluğu üzere makus bir imaj vardı.” dedi.

Şampiyonada Türk bayrağını dalgalandırdığı için gururlu olduğunu lisana getiren Şık, Türkiye ismine bir şey başarmanın çok hoş bir his olduğunu belirtti.

“İlk başladığımda yalnızca spor olarak yapıyorum”

Beden geliştirmeye birinci olarak spor yapma gayeli başladığını daha sonra profesyonel olarak bu işi yaptığını tabir eden Kemal Şık, şunları söyledi:

“Spora başladıktan sonra bu manzara ortadan kayboldu. Ondan sonra bana da yürek geldi. Birinci başladığımda yalnızca spor olarak yapıyorum bu işi. Devlet dalında de çalışıyorum tıpkı vakitte. Daha sonra yalnızca bu sporda devam etmeye karar verdim.”

Şık, şampiyonaya, farklı ülkelerden 200’e yakın sportmen katıldığını aktararak, “Türkiye’den de 25 sportmen vardı. Dışarıdan bakınca herkes bu türlü olmak istiyor. Çabucak 3-4 ay çalışıp bedenlerinin bu biçimi alacağını düşünüyorlar. Bu türlü bir bedene sahip olmak zahmetli bir çalışma istiyor. ‘Spor salonuna kayıt olunca eksiksiz bir bedene sahip olacağım.’ diye bir şey yok. Yemezsen, içmezsen, beslenmezsen beden gelişmez.” değerlendirmesinde bulundu.

Antrenör Burcu Şık da şampiyona sonunda emeklerinin karşılığını aldıklarını belirterek, “Çok önemli bir formda hazırlandık, düzgün bir sonuç bekliyorduk. Daha evvel katıldığımız şampiyonada altıncı olmuştuk. Bu şampiyonada istediğimiz dereceyi aldık. Tıpkı vakitte her atletin alamayacağı ‘pro kart’ kazandık. Ülkemize bu türlü bir derece kazandırdığımız için memnunuz.” tabirlerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir