Derste keşfedilen öğrenci boccede hedef büyüttü

Mersin’de, vücut eğitimi öğretmeninin teklifiyle başladığı bocce sporunda Türkiye şampiyonluğuna uzanan 17 yaşındaki Gülhan Toklucu, gelecek yıl Arjantin’de düzenlenecek Dünya Bayanlar Bocce Şampiyonası’na katılma hakkı elde ederek altın madalya kazanmak istiyor.

Merkez Akdeniz ilçesindeki Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesinde eğitim öğretim gören Gülhan Toklucu, vücut eğitimi derslerindeki performansıyla dikkati çekince, öğretmeni tarafından 2016 yılında okulun bocce grubuna alındı.

Bir mühlet okul grubunda kendisini geliştiren Gülhan, Türkiye genelindeki çeşitli ulusal ve bölgesel tertiplere da katılarak deneyim kazandı.

Tertiplerdeki muvaffakiyetle öne çıkıp, ulusal ekibe seçilme muvaffakiyetini gösteren genç atlet, 1-2 Aralık tarihlerinde İtalya’nın Campobasso kentinde yapılan Milletlerarası Bocce (Raffa) Turnuvası’nda Türkiye’yi temsil eden 4 sportmen ortasında yer aldı.

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu tarafından, 14-16 Aralık tarihlerinde Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılan Gülhan Toklucu, genç kızlar kategorisinde birinci oldu.

Maksat büyüten Gülhan, 2019 yılında yapılacak tertiplerden güzel puanlar elde ederek evvel Dünya Şampiyonası’na katılmayı, akabinde burada altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

“Hedefim dünya şampiyonluğu”

Gülhan Toklucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenin yönlendirmesiyle bocceye başladığını anlattı.

Okul grubuna seçilmesinin hayatının dönüm noktası olduğunu aktaran Gülhan, “Okul ekibine seçilmem benim için büyük bir talihti. Çok fazla atlet vardı ancak ben çalışmalarımın karşılığını almıştım. Daha sonra birçok maça çıkıp, deneyim kazandım. Benimle birlikte oynayanlar, ulusal atletlerdi ve ben onların ortasından bu kadroya girmiştim. Grup olarak gittiğimiz tertiplerin akabinde ulusal kadroya seçildim.” diye konuştu.

Gülhan, katıldığı tertiplerin kendisini hırslandırdığını tabir ederek şunları aktardı:

Şampiyonanın akabinde bir şeyleri yapabileceğime inandım. Kendime olan itimadım arttı. Şampiyonaya katılmadan evvel çok çalıştım. Emeklerimin karşılığını alarak Türkiye şampiyonu oldum. Bundan sonraki birinci gayem dünya şampiyonluğu. Artık daha çok çalışacağım. Her sportmen dünya şampiyonu olmak ister. Türkiye şampiyonluğu bana yetmiyor. 2019 yılında Arjantin’de düzenlenecek Dünya Bayanlar Bocce Şampiyonası’nda ülkemi temsil ederek şampiyonluğa ulaşmayı istiyorum.”

Ulusal kadro antrenörü Niyazi Kutlay ise Gülhan Toklucu’yu vücut eğitimi öğretmenliği yaptığı lisede keşfettiğini lisana getirdi.

Gülhan’ın yetenekli olduğunu anlayınca okul kadrosuna aldığını belirten Kutlay, “Türkiye Şampiyonası’na katılıp, ulusal gruba girmeye hak kazandı. Türkiye şampiyonu oldu. Gülhan önü açık ve gayeleri olan bir sportmen. Dünya Şampiyonası’na katılarak inşallah derece elde edip, büyük bir muvaffakiyete imza atacak.” tabirlerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir