Dağcılığın maliyeti 3 bin liradan başlıyor

Kendine has disiplinleri olan dağcılık sporunu yapmak için başlangıç ders fiyatları dahil en az 3 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bu maliyetler, rota, kullanılan ekipmanlar ve yaz-kış kuralları dikkate alındığında 12 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Tabiat sporlarından biri olan dağcılık, dağlarda yürüyüş, kamp kurma ve tırmanma faaliyetlerini kapsıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, dağcılığın atletlere maliyetini, mevsimlere nazaran farklılık gösteren ekipmanlar belirliyor.

Ferdi atlet lisansı bulunanlar kişisel olarak dağcılık yapabilirken, kulüp üyeliğiyle de bu sporla meşgul olunabiliyor. Bir kulübe bağlı olarak gerçekleştirilen dağcılık faaliyeti atletlere maliyet istikametinden avantaj sağlıyor.

Dağcılıkla ilgili spor kulüplerine üyelik için yılda 10 ile 120 lira ortasında değişen fiyatlarda ödeme yapmak gerekiyor. Kulüp eğitimlerine katılmak isteyen atletler, 110 liralık Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) harcıyla kulüp idaresince belirlenen ölçüsü ödeyerek bu hizmeti alabiliyor.

Dağcılık sporu için eğitim almak isteyenlerin ortalama bir haftalık eğitim sarfiyatı, federasyon tarafından belirlenen harçla ulaşım ve yeme içme fiyatları dahil 500-600 liralık maliyeti karşılaması gerekiyor.

Kişisel eğitim fiyatları ise atlet ve antrenör ortasında piyasa şartlarına nazaran kişi başı günlük 250 liradan başlıyor.

Dağcılık için gerekli gereçler

Dağcılık yaparken uyku tulumu, çadır, ayakkabı, çanta, mat, emniyet kemeri, alın feneri, dış katman giysisi, eldiven, kask, baton ile yiyecek hazırlamak için ocak ve pişirme seti dahil çeşitli gereçlere muhtaçlık duyuluyor.

Başlangıç için yürüyüş botlarının fiyatları 300-1000 lira, çanta fiyatları 300-700 lira ortasında değişiyor.

Çadır, uyku tulumu ve matların fiyatları da yaz yahut kış koşullarına nazaran 750 liradan başlarken 5 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Emniyet kemeri, kask ve alın feneri ise 500 lira ile 2 bin lira ortasındaki fiyatlardan satılıyor.

Dış katman giysisi, eldiven ve batonların fiyatları 400 liradan başlayarak bin 600 liraya kadar yükselebiliyor. Ocak ve pişirme setleri 70 lira ile 500 lira ortasında değişiyor.

Bu maliyetler göz önüne alındığında dağcılığa başlamak isteyen atletlerin, başlangıç ders fiyatlarıyla birlikte en az 3 bin lira harcama yapması gerekiyor. Bu maliyetler, rota, kullanılan ekipmanlar ve yaz-kış kuralları dikkate alındığında 12 bin liraya kadar yükselebiliyor.

Türkiye’de dağcılık

TDF datalarına nazaran, Türkiye’de yaklaşık 7 bini etkin atlet olmak üzere toplam 39 bin 875 lisanslı dağcı bulunuyor. Bu sportmenlerin 29 bin 40’ı erkek, 10 bin 835’i bayan dağcılardan oluşuyor. Atletlerden 6 bin 823’ü faal olarak dağcılık yapıyor.

Türkiye’de başta Uludağ, Hasandağı, Erciyes, Büyük Demirkazık, Medetsiz, Verçenik, Kaçkar, Ağrı, Süphan ve Cilo dağlarında dağcılık yapılabiliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir