Dağcılardan Demavent Dağı’na zirve tırmanışı

Türkiye Dağcılık Federasyonu Hakkari Vilayet Temsilcisi Naci Ertuç ve beraberindeki üç dağcı, 5 bin 671 rakımlı Demavent Dağı’na tepe tırmanışı yaptı. 
Naci Ertunç ile beraberindeki üç dağcı, İran’ın başşehri Tahran’ın kuzey batısında yer alan ve yüksekliği 5 bin 671 metre ile Ortadoğu’nun en yüksek doruğu olan Demavent Dağı’na tırmanmak için Esendere Hudut Kapısı’ndan geçip birinci kampı İran-Zencan kentinde yaptılar. Sonraki gün yola devam eden dağcılar, Tahran’dan 70 kilometre uzakta olan Polour kasabasına ulaştılar. Kiralık araç ile 2 bin 900 metrede olan Gusfent Sera kampına ulaşarak kamp yapan dağcılar, tıpkı gün tepe hazırlıklarını tamamlayarak 3,5 saatlik tırmanıştan sonra 3 bin 900 metreye ulaştılar. 
Tepeye hakikat tırmanışa geçen dağcılar, 5 bin 200 metrede Atmosfer basıncının az olmasından ötürü çok yüksek irtifaya yakalandılar. Ortalarında birinci sefer 5 bin metrenin üstüne çıkan dağcılardan biri rahatsızlanınca geri dönmek zorunda kaldılar. 
Tırmanışa devam eden üç kişilik küme, doruğa hakikat ilerledikçe çok yavaş hareket etmek zorunda kaldılar. Tepeye yakın bölgede Kükürt kokusu ve göz yanması sebebiyle birbirinden ayrılmak zorunda kalan dağcılar, tepede buluştular. 
Volkanik olan dağın daima yandığını ve her tarafa çok derecede kükürt gazının yayması dağcılara sıkıntı anlar yaşattı. Süratli davranarak Türkiye Dağcılık Federasyonu pankartını açıp fotoğraf çeken dağcılar, vakit kaybetmeden inişe geçtiler. Dağcı grup, 3 bin 900 metreye inerek dinlenmeye geçtiler. İki saat dinlenen dağcılar, 2,5 saatte ana kampa vardılar. Gün uzunluğu yalnızca su ve bisküvi ile beslenen grup, hazır çorba içerek dinlenmeye geçtiler. 
Sonraki gün erken saatlerde araç ile Esendere Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye geçen dağcılar, faaliyetlerini muvaffakiyetle tamamlamanın memnunluğunu yaşadı. 
Türkiye Dağcılık Federasyonu Hakkari Vilayet Temsilcisi Naci Ertuç, ikinci kez ülke dışında faaliyet yaptıklarını söyledi. Ertunç, “Geçen yıl tıpkı tarihlerde Gürcistan Kazbek Dağı tırmanışını yapmıştık. Demavent Dağı her dağcının hayal ettiği bir dağdır. Günde yüzlerce dağcı barındırmaktadır. Ortalama beş gün sürmesi gereken tepe tırmanışı, 28 saate tamamladığımız için çok zorlandık. Bu ve bunun üzere yüksek dağların tepe tırmanışları günlerce yüksekliğe ahenk sağlama tırmanışları yapılarak gerçekleşir. Kısa vakit içerisinde yapılan irtifa gücü çok yüksek dağların tepe ulaşımı her vakit çok zahmetli ve tehlikelidir. Yıllarca dağcılık sporuyla uğraşmama karşın bizlerde vakit zaman çok yüksek irtifada etkilenmişiz. Demavent Dağı’nın tepe tırmanışını memnun sonla tamamladığımız için arkadaşlarımı yürekten kutluyorum” dedi. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir