Dağcılar “Doğu’nun K2’si”ne zirve yaptı

Türkiye’nin farklı yerlerinden bir ortaya gelen dağcılar, Iğdır’da bulunan ve Doğu Anadolu’nun en kuvvetli dağlarından olan Tekelti Dağı’na tepe yaptı.

“Doğu’nun K2’si” olarak bilinen Tekelti Dağı’na tırmanmak için Bursa, Siirt, Ağrı ve Kars’tan gelen dağcılar, sabah saatlerinde Iğdır’da bir ortaya gelerek dağın eteklerindeki Akoluk köyüne gitti.

Burada yapılan son hazırlıkların akabinde tırmanışa başlayan dağcılar, yaklaşık 5 saatlik yarı teknik tırmanışın akabinde doruğa ulaştı.

Dağcılar, görünüşü ve tırmanış zorluğu nedeniyle dünyanın en büyük ikinci dağı olan Pakistan-Çin hududundaki K2 Dağı’na benzetilen Tekelti’nin tepesinde Türk bayrağı açtı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Iğdır Temsilcisi Özer Gonca, bölgenin son vakitlerde dağcıların ilgi odağı olduğunu söyledi.

Tekelti’nin Iğdır’ın kıymetli dağlarından olduğuna dikkati çeken Gonca, “Şehir dışından bu dağımızı merak ederek gelen konuklarımız var. Ayda bir yahut iki kere dağcılar Tekelti Dağı’na faaliyet düzenliyor. Tekelti Dağı’nın yanı sıra Iğdır’da beş doruğu olan Sıkıntı dağlarımız, Pamuk dağımız, Türkiye’nin en kıymetli dağlarından Büyük Ağrı Dağı, Küçük Ağrı Dağı var. Bu nedenle Iğdır’a gerek yurt dışında gerek yurt içinde birçok tabiat atletleri gelmektedir.” dedi.

İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü (AKUD) atleti Abidin Kızılkaya, Iğdır’daki dağlara yurt içi ve yurt dışından gelen konuk dağcılarla tırmanış faaliyetleri düzenlediklerini söyledi.

Bölge vilayetlerindeki bütün kıymetli dağlara aktiflik gerçekleştirdiklerini anlatan Kızılkaya, “Bugün de Tekelti Dağı’na tırmanış aktifliği düzenledik. Hava kaideleri bugün hoş, takımımızda çok düzgündü. Kuvvetli bir teknik tırmanış oldu. Bu dağımız çok kıymetli, burayı tabiat atletlerine tanıtmak istiyoruz. Ayrıyeten kulüp olarak gençlerimizi spora yönelmeleri için çalışmalar sürdürüyoruz. Bu da sporu sevdirmek ismine yaptığımız faaliyetlerden biridir.” diye konuştu.

Tepe sonrası inişe geçen dağcılar, yaklaşık 2 saat sonra Akoluk köyüne ulaşarak faaliyeti sonlandırdı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir