Dağ bisiklet yarışmacıları Murgul’da pedal çevirdi!

Hayati Akbaş
Ortalarında ulusal atletlerin da bulunduğu 52 atletin çaba ettiği müsabaka Borçka’dan başladı. 171metre irtifada başlayan 655metre irtifaya kadar köye tırmanış ve Murgul Merkez’e iniş formunda 25,2 kilometre uzunlukta kuvvetli bir parkurda gerçekleşti. Sportmenler sıcak ve güçlü parkurda zorlansalar da yeşil ve doğa görünümü ile bisikletlerin armonisi hoş bir imaj oluşturdu.

Tabiat dostu bisiklet sporu ile yeşilin birleştiği tertip atletler ve bölge halkı tarafından hayli beğenildi. Doğal hoşlukları yaylaları ile bisiklet sporu için biçilmiş kaftan olan Murgul’da bu stil tertiplerin devam edeceği ve geliştirilerek ilerleyen yıllarda memleketler arası tertiplerle büyük çapta yarışlar için uygun alt yapı bulunmakta. Doğal dağ bisikleti parkurları hem atletler için hem de yayla turizminin gelişimi açısından epeyce kıymet taşırken bisiklet sporunun Murgul’da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Düzenlenen tertibe Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Murgul Belediye Lideri Hasan Çavuş, Murgul İlçe Jandarma Kumandanı Abdurrahman Albayrak, Vali Yardımcısı Ali Doğan, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Artvin Belediye Lider Yardımcısı, Murgul Emniyet Amiri Mehmet Ali Memiş, Murgul Baştabibi Cem Nakışçı, Ak Parti Vilayet Lideri Sami Gülsuyu katıldı. 

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam açılış konuşmasına şehitlerimizi anarak başladı

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam; “Artvin Belediye Lider yardımcım, değerli konuklar, vilayetimize ilçemize farklı kentlerden teşrif eden sportmen kardeşlerim hepiniz beğenilen geldiniz, sizi hürmet ve sevgiyle selamlıyorum. Sözlerime başlamadan evvel bu vatan için şehit olan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine sabır diliyorum. Şehit ailelerinin ve vatanımızın başı sağ olsun. Düzenlenen bu tertibe katılan bütün atletlerimize teşekkür ediyorum. Az evvel 2 km de olsa yarış imkanı bulduk, bu sıcakta yarışmak çok güç yarışan arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte ilçemizde bu tür tertiplerin sayısının ve niteliğinin bir de vatandaş iştirakinin artmasını temenni ederek tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ali Doğan; “değerli meslektaşlarım hürmet paha protokol üyelerim, bedelli sportmen kardeşlerim çok değerli atlet kardeşlerim hepiniz bu güzel tertibe güzel geldiniz. Artvin Valimiz Kemal Cirit’i temsilen buradayım hepinize hürmet ve selamlarını iletiyorum.  Başta Bu tertipte emeği geçen herkese ayrı farklı teşekkür ederim. Biz 2 km bisiklet kullandık zorlandık, bu sıcakta pedal çeviren bisikletçilerimizi ayrıyeten tebrik ediyorum, bu parkuru tamamlamak büyük bir muvaffakiyet. Tabi dereceye giren kardeşlerimizi tek tek kutlamak gerekiyor. Bu tip tertiplerin ilçelerimizde süreklilik kazanmasını temenni ediyorum” dedi.

Yarışın 1.si 1 saat 4 dakika 20 saniyeyle rakiplerine epeyce büyük bir fark atan Konya Torku Şeker’in sportmeni Ferit Şamlı oldu. Müsabakaya Konya Torku, Samsun GSM, Rize, Trabzon, Giresun, Bayburt ve Artvin’den atletler katıldı. 

Dereceye giren atletlere mükafatları ve ikramları verildi. Dereceye giren sportmenlerin sıralaması;
15-18 yaş kümesi erkekler kategorisi; 1. Ömer Mirza Toker 2.Yunus Emre İrlağ 3.Umut 

Uçar

19-29 yaş kümesi erkekler kategorisi; 1.Ferit Şamlı, 2.Kerem Anıl, 3.Çetin Aksak

19-29 yaş kümesi bayanlar kategorisi; 1.Eda Konuk, 2.Tuğba Usta,3. Betül Karcı

30-39 yaş kümesi erkekler kategorisi;1. Gökay Konuk,2.Yakup Kadıoğlu,3. Behçet 

Usta

40-49 yaş kümesi erkekler kategorisi; 1. Mustafa Yıldız,2. İsmail Kadıoğlu, 3.Hüseyin 

Vardal

50-59 yaş kümesi erkekler kategorisi; 1. Mümtaz Öztürk 2. Zafer Çakır, 3. Muzaffer 

Şahin

Halk yarışı erkekler; 1. Vedat Tural, 2. Mesut Öztürk, 3.Kenan Kanra

Halk yarışı bayanlar; 1. Elif Nakışçı, 2. Zeynep Yaşar

Halk yarışı çocuklar;1. Eymen Tural, 2.Emirhan Kalyoncu, 3. Zahit Menteş

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir