Cimnastlig’de 3. hafta müsabakaları başladı

Türkiye Cimnastik Federasyonu tarafından Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen karşılaşmalara, 1. Lig’den 34, 2. Lig’den 80 olmak üzere toplam 114 atlet katılıyor. 

Yarın sona erecek karşılaşmaların birinci gününde 2. Lig’deki gruplar performanslarını sergiledi. Günün sonunda 2. Lig’i önder tamamlayan Celal Bayar Üniversitesi Spor Kulübü ile ikinci sıradaki Magnet Gençlik Spor Kulübü, bir üst lige çıktı. 

Türkiye Cimnastik Federasyonu Genel Sekreteri Recep Şahin, karşılaşmalar öncesinde yaptığı konuşmada, cimnastik sporuna olan ilginin kulüpler ortasında rekabet oluşturarak arttırılması gayesiyle bu yıl artistik, ritmik ve aerobik branşlarında “Cimnastlig”in kurulduğunu söyledi. 

Bu yıl birinci kez düzenledikleri organizasyonla cimnastik sporunda da lig gayretinin olabileceğini gösterdiğini vurgulayan Şahin, “Birinci ve ikinci hafta maçlarından sonra kulüplerimiz, ligde tutunabileceklerini anladı. Bunun bize getirisi şu, lig sistemi sayesinde kulüplerimiz artık en az 4 sporcuyla yarışıyorlar ve daha güzel atletlere sahip olmak için de antrenörlerini zorluyorlar” diye konuştu.

Şahin, 2012’nin kasım ayında cimnastikte bin 700 lisanslı sportmen olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bu sayı şu anda 12 bini geçmiş durumda. Dünya kupalarında bu kadar final oynadığımız, bu kadar madalya aldığımız bir yıl olmamıştı. Cimnastiğimizin geldiği düzey olimpiyat maksadımızdan ortaya çıkıyor. Dünya kupalarında artık birçok ülke ‘Türk atletini takip edin’ demeye başladı. Çünkü bilhassa artistik cimnastik erkeklerde çok düzgün bir neslimiz var. Bunlara sahip çıkarsak ülkemiz çok uygun bir noktaya gelecektir.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir