Cimnastikte vize zamanı!

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, İskoçya’nın Glasgow kentinde yarın başlayacak 46. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’yla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonun Türk cimnastiği için büyük kıymet taşıdığını söyledi. 

Dönem başından bu yana milletlerarası alanda düzgün sonuçlara imza attıklarını belirten Çelen, “Çok hoş bir dönem geçirdik. Dünya şampiyonasında da tepe yaparak olimpiyat vizesi almayı hedefliyoruz” dedi.  

Olimpiyat kotası amacıyla hazırlandıkları şampiyonaya, biri yedek olmak üzere 7 atletle katılacaklarını anlatan Çelen, “Özellikle erkeklerde beklentimiz büyük. Kota alırsak maksada ulaşmış olacağız. Ondan sonrası bir stratejik çalışma gerektiriyor, olimpiyatlara hangi atletin gideceğiyle ilgili stratejik bir çalışma gerekiyor” diye konuştu.   

Ümit Şamiloğlu’ndan kesinlikle final ve madalya beklediklerini lisana getiren Çelen, şöyle devam etti:
“Madalya alırsak, tarihimizdeki ilk dünya şampiyonası madalyası olacak. İbrahim Çolak genç bir atlet, finale kalırsa kendinden 10 yaş büyüklerle yarışacak. İbrahim, ileride yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en uygun cimnastikçileri arasında yer alacak. Bayanlarda ise madalya beklentimiz yok.”

Çelen, “Bu yıl hedef kota almak olabilir ancak 2020 ve 2024’te artık kotayı değil madalyayı hedefleyeceğiz” sözünü kullandı. 

“Derecelerimiz kotanın habercisi”
Türk cimnastiğinin son devirde yetiştirdiği en güzel atletlerden biri olan ve kendine ilişkin tescilli 3 hareketi bulunan Ferhat Arıcan, yıl başından bu yana elde ettikleri derecelerin, olimpiyat kotasının habercisi olduğunu belirtti.

Şampiyonaya çok düzgün hazırlandıklarını ve kota almadan dönmeyeceklerini vurgulayan Ferhat, “Ülke olarak çok sıkıntı periyotlardan geçiyoruz. Biraz güzel haberlere muhtaçlığımız var. İnşallah ülkemizde bir nebze olsun tebessüme neden olabiliriz” biçiminde konuştu.  

Ulusal atletlerden İbrahim Çolak da uyguladıkları çalışma programının ne kadar gerçek olduğunu, elde ettikleri sonuçlarla gördüklerini vurgulayarak, “Çok heyecanlıyız. Halka aletinde geçen yıl dünyanın en yeterli atletleri ortasına girdim. Madalya beklentim var lakin olmazsa, alet toplamından vize almaya çalışacağım” diye konuştu. 

Bir evvelki olimpiyat elemesinde, vizeyi kıl hissesi kaçırdığını hatırlatan Demet Keyifli ise “Bu defa ıskalamak istemiyorum.  Çok ağır bir çalışma periyodu geçirdik. Emeklerimizin karşılığını almak için elimizden geleni yapacağız” değerlendirmesinde bulundu. 

Ulusal takımın en küçük atletlerinden Ekin Morova da antrenmanlardaki performansını şampiyonada yapması halinde madalya alabileceğini tabir ederek, “Federasyon, antrenörüm ve ailemden çok dayanak gördüm. Beklentileri en âlâ halde karşılamak istiyorum” dedi. 

İskoçya’nın Glasgow kentinde 23 Ekim-2 Kasım tarihlerinde yapılacak 46. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi, erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak ve Ahmet Lider, bayanlarda ise Tutya Yılmaz, Demet Memnun ve Ekin Morova temsil edecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir