Cimnastikte olimpiyat hedefi

Glasgow kentinde 23 Ekim-1 Kasım tarihlerinde düzenlenecek şampiyonada erkeklerde Ümit Şamiloğlu ve İbrahim Çolak ile Türkiye’yi temsil edecek Ferhat Arıcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hazırlıklarını İzmir’de antrenörü Reyhan Karanlık’la sürdürdüğünü söyledi.

Şampiyonayı 4 yıldır beklediğini, olimpiyat kotası alabilmek için de çok âlâ hazırlandıklarını kaydeden Arıcan, “Bu süreçte bir çok tertipte derece aldık. Mesleğimin en değerli yarışına çıkacağım. Hazırlıklarımız tam ve her şey için hazırız” diye konuştu. 

“Takım halinde olimpiyatlara gitmeyi hedefliyoruz”
Türk cimnastiğinin son periyotta geldiği noktanın çok kıymetli olduğunu belirten Arıcan, son dünya şampiyonasında alınan sonuçlarla 43’ten 25. sıraya yükselmelerinin bunun bir delili olduğunu belirtti. 

Gelişimlerinin devam edeceğini anlatan Arıcan, şöyle konuştu:
“Biz bu şampiyonada ulusal ekibimizi 12.’liğe taşıyarak ekip halinde olimpiyatlara gitmeyi hedefliyoruz. Bunu elde edersek, Türk cimnastiği ve sporu için büyük muvaffakiyet olacak. Önümüzdeki süreçte altyapıdan yetişen atletlerle muvaffakiyetler artacak. Daha da ilerleyeceğiz. Artık amaç olimpiyatlara katılmak üzere gözüküyor lakin olimpiyatlarda madalya alacağımıza da inanıyorum.”

Dünyada 3 harekete sahip birinci atlet unvanlı Ferhat Arıcan, bu yıl yarıştığı tertiplerde kazandığı puanlara nazaran, paralel bar aletinde altıncı, kulplu beygirde onuncu, atlama masasında 15., yer aletinde de 25. durumda bulunuyor.

Milletlerarası Cimnastik Federasyonu’nun (FIG) dünyanın en itibarlı atletleri ortasına aldığı Ferhat, dünya cimnastik literatürüne “Arıcan” adıyla zorluk derecesi yüksek üç hareket kazandırdı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir