Buz pateninde Rus ekolü! Başkan Özdemir açıkladı…

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Lideri Gökhan Özdemir, 2022 Kış Olimpiyatları’na daha yeterli bir hazırlık periyodu için Rus antrenörlerle çalışmak istediklerini söyledi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesis sayısının azlığının federasyonun en kıymetli meseleleri ortasında yer aldığını söz etti. Son 5 yılda tesisleşme manasında gelişme sağlansa da kâfi düzeyde olmadıklarını vurgulayan Özdemir, kimi kentlere üretimi devam eden tesislerin bitme basamağına geldiğini anlattı.

Lider Özdemir, İstanbul’daki tesislerin yetersiz olduğunu kaydederek, “Ankara, bir nebze bu sorunu çözse de 15 milyon nüfusa sahip İstanbul’da tesis sayımızın az olduğunu düşünüyorum. Bu kadar ağır nüfuslu bir kent, bizim açımızdan büyük değer taşıyor.” sözlerini kullandı.

Federasyon başkanlığına yeni seçildiklerini ve ellerinde birçok proje bulunduğuna, dikkati çeken Gökhan Özdemir, Ankara’da altyapı okulları açtıklarını belirtti. 

Gençlik ve Spor Bakanlığının mevzuyu üstlendiğini ve Ankara Çayyolu’nda açılan okula bir haftada 540 kişinin müracaat ettiğini lisana getiren Özdemir, şöyle konuştu:

“Bir hafta içinde yapılan başvurusu sayısı nitekim çok uygun bir sayı ancak bunu Türkiye geneline yapmamız lazım. Bu sayede antrenörlerimiz kabiliyetli çocukları bularak kulüplere yönlendiriyor. Buzun altyapısını oluşturmaya başladık. Saydığımız bu dertleri bir paket halinde düşünmek ve hepsine tahlil üretmek vazifelerimiz ortasında yer alıyor.” 

– “Olimpiyatlara atletler yetiştireceğiz” 

Özdemir, idarenin vazifeye yeni seçildiğini ve birçok alanda yenilikler yapmayı düşündüklerini söz ederek, en büyük amaçlarını ise olimpiyatlarda yarışacak atlet yetiştirmek olarak açıkladı. 

Kış olimpiyatlarına 16 yıldır atlet veren bir federasyon olduklarına değinen Özdemir, “Bundan 16 yıl evvel Tuğba Karademir olimpiyatlarda çaba etti. Federasyon olarak, olimpiyatlarda atletimiz olmasını çok önemsiyoruz. Son olimpiyatlarda gayret eden atletlerimiz faal sporculuk mesleklerini sonlandırdı. Önümüzdeki olimpiyatlarda yer alabilecek sportmen yetiştirmek için elimizden gelenin fazlasını yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Özdemir, Alper Uçar’ın buz dansı branşında yarıştığını hatırlatarak şöyle devam etti: 

“Alper mesleğini sonlandırdıktan sonra yurt dışında eğitmenlik yapmaya başladı. Kendisini Türkiye’ye davet ederek antrenörlük yapmasını istedik. Şu an için dönmeyi düşünmüyor fakat ilerleyen periyotta kendisinden kesinlikle yararlanacağız. Buz dansında yurt dışından getireceğimiz antrenörlerle bu kategoriyi hareketlendirmek istiyoruz. Olimpiyatlara kadar önümüzde 4 yıl var, bu süreci âlâ değerlendirmeliyiz. Kendimize ekol bir ülke belirlemeliyiz, bu da büyük ihtimalle Rus ekolü olacak. Artistik patende Rusya çok ileri düzeyde, değerli bir ülke. Ulaşım açısından da ülkemize yakın. Türkiye şampiyonalarında derece yapan atletlerimizi, yurt dışı kamplarına göndereceğiz. Bunları finansal açıdan halletmeye çalışıyoruz.”

– “Uluslararası tertipler almak istiyoruz”

Milletlerarası alanda yarışacak atletlerin yanı sıra hakemler konusunda da atılım yapmaları gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda yer alabilecek hakemlere sahibiz. Bu mevzudaki önceliğimiz, hakemlerimizi başhakem yapabilmek olmalı. Bununla ilgili de teşebbüslerimiz olacak.” formunda konuştu. 

Özdemir, Türkiye’nin çok değerli pozisyonda bir ülke olduğunun altını çizerek, “Ülkemize memleketler arası tertipler almak istiyoruz. Bu mevzuyu memleketler arası federasyonla da konuşarak teşebbüslere başladık. Tertip manasında İstanbul’u çok kullanıyoruz, ülkemize gelen yabancı ülke kafileleri de İstanbul’u çok beğeniyor ve seviyor. Türkiye’de Dünya Şampiyonası düzenlemek üzere bir hayalimiz var. Bunun altyapısı da tesisleşmeden geçiyor.” tabirlerini kullandı. 

– “En değerli projelerimizden birisi engelli çocuklarla ilgili”

Engelli çocuklara yönelik de çalışmalar başlatacaklarının altını çizen lider Özdemir, şunları kaydetti: 

“Federasyon idare konseyi üyeleri, engelli vatandaşlarımıza büyük kıymet veriyor. En değerli projelerimizden birisi engelli çocuklarla ilgili. Son idare konseyi toplantımızda, bu hususla ilgili bir komite kurduk. Buzda olmanın engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyon süreçlerine önemli bir tesiri olduğunu gözlemledik. Bu husus bilimsel bir alan. Bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil. Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmeliyiz.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir