Binicilikte Çapa dönemi sona eriyor

Çapa,  yaptığı açıklamada, “Kendi isteğimle gelmediğim başkanlıktan, kendi isteğimle ayrılıyorum” dedi. 

Misyon mühleti boyunca disiplinden taviz vermediğini anlatan Çapa, “Zengin hegemonyasının, federasyonu domine etme isteklerine karşı çıktım. Türk binicilik tarihinde daima birincileri yaşattım. Federasyonu hiçbir vakit ferdî işlerim için kullanmadım. Federasyon bütçesinin hukuka uygun harcanmasını vazife bildim” diye konuştu.

Çapa, topluluğa seslenerek, seçecekleri liderin etrafında sıkı sıkıya toplanmalarını istedi. Çapa, “Birlik ve beraberlik içinde olun. Kendisine vakit tanıyın ve yardımcı olun” tabirlerini kullandı.

Çapa ayrıyeten, binicilik sporuna her daim takviye olan Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü’ne ve yetkililerine teşekkür etti. 

Çapa devri
Armağan Özgörkey’in akabinde 11 Kasım 2012’de, 119 delegeden 117’sinin oyuyla başkanlığa getirilen Çapa, Türk biniciliğinin ivme kazanmasında büyük rol oynadı. A Ulusal Kadro’nun başına Avrupa’da kelam sahibi antrenörlerden Renne Tebbel’i getiren, yıldızlarda ise ABD’li antrenör Gary Young ile çalışan Çapa’nın görev yaptığı mühlet içinde Türk binicileri, memleketler arası alanda “ilkler”e imza attı.

Ferdi ve takım olarak kıymetli dereceler elde edilirken, Türkiye, tarihinde birinci defa geçen yıl, Furusiyya FEI Milletler Kupası’nda altın madalya kazandı. İtalya Grand Prix’sinde, yıldızlar kategorisinde birinci kez alınan gümüş madalya da binicilik tarihine geçti.

Lina Uzunhasan, at terbiyesi kısmında, Roosendaal CDI müsabakasında birinci olarak Türk dresaj tarihinde bunu başaran birinci sportmen oldu.

Mahzur Atlama Avrupa Şampiyonası ve Pürüz Atlama Balkan Şampiyonası’nda kadro ve ferdi olarak kıymetli derecelere imza atıldı. 2013’te yıldız, genç ve ustalar olmak üzere 3 kategoride birden Balkan şampiyonluğu elde edildi.

Engellilerin atla tedavisi olarak bilinen hipoterapi ve at yetiştiriciliği üzere bahislerde da değerli çalışmalar yapan Çapa devrinde, 3 farklı devlet harasında hipoterapi merkezi faaliyete geçirildi. 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir