Binicilik ile cimnastik, Türkiye’de de buluşuyor

Türkiye Binicilik Federasyonu Lideri Bülent Bora, “atlı cimnastik” disiplininde resmi yarışların yapılabilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Türkiye Binicilik Federasyonu, dünyada “vaulting” olarak bilinen at üzerinde yapılan cimnastik branşıyla ilgili harekete geçti.

Federasyon lideri Bülent Bora, yaptığı açıklamada, atlı cimnastiğin memleketler arası bir disiplin olduğuna dikkati çekti.

Bora, görsel zenginliği yüksek olan atlı cimnastik branşında gelecek yaz resmi karşılaşmaları yapmayı planladıklarını lisana getirdi.

Kelam konusu disiplinde Dünya Şampiyonası’nın düzenlendiğine işaret eden Bora, “Biz de başlatalım.’ dedik. Atlı Cimnastik Talimatı hazırladık. Birinci başta emekli cimnastikçilerimize bu sporu yaptıracağız. Onlara binicilik eğitimi vereceğiz.” sözlerini kullandı.

Atlı cimnastiğin estetik bir spor olduğunun altını çizen Bora, “Görsel seyri çok yüksek fakat bir o kadar da güç bir branş. Atın üzerinde akrobatik hareketler yapıyorlar. Türkiye’de bunu yapan birkaç kişi var. Puanlamayı yapacak hakemlerin de yetişmesi gerekiyor. Hasebiyle sıfırdan başlayacağız. Biraz vakit alacak.” diye konuştu.

 Türkiye’de atlı cimnastik ile Alkuzu Binicilik Merkezi’nin ilgilendiğinin belirten Bora, onlara yardımcı olmak istediklerini belirtti.

Kelam konusu merkezin, 14-17 Aralık tarihlerinde atlı cimnastiğe ait eğitim semineri düzeleyeceğini kaydetti.

“Cimnastik Federasyonundan dayanak isteyeceğiz”

Lider Bülent Bora, Türkiye Cimnastik Federasyonundan bu bahiste takviye isteyeceklerini söz ederek, “Cimnastik Federasyonu ile görüşmeyi planlıyoruz. Onlardan dayanak almamız lazım.” dedi.

Halka branşında yaptığı hareketlerle dünya cimnastik literatürüne giren ulusal atlet İbrahim Çolak’a da atlı cimnastik yaptırmak istediklerini söyleyen Bora, “İbrahim Çolak dünyaca ünlü bir cimnastikçimiz. Şimdi kendisiyle konuşmadık lakin inşallah ona da atlı cimnastik yaptırmayı düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir