Balıkesir-Bursa etabını Caleb Ewan kazandı

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 194,3 kilometrelik Balıkesir-Bursa etabını Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan 5 saat 21 dakika 38 saniye ile kazandı.

116 atlet etaba başladı

Saat 09.50’de Balıkesir’den verilen startla 116 atlet etaba başladı. UAE – UAE Team Emirates Takımı’ndan Aleksander Riabushenko starta gelmedi. Startla birlikte Caja Rural Takımı’ndan Mauricio Moreria, DMP-Delko Marseille Provence Takımı’ndan Lucas De Rosso, EUS-Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea, SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems ve Türk Ulusal Takımı’ndan Feritcan Şamlı kaçış kümesini oluşturdu. Süratli tempoda ilerleyen küme ortayı evvel 2 dakika 30 saniye açtı.

Yarış son derece heyecanlı geçti

Turkish Airlines sponsorluğundaki kırmızı mayoyu Tur’un başında beri taşıyan SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems 17.9’uncu kilometrede gerçekleşen tırmanış kapısını da birinci geçti ve böylelikle yarınki Bursa – Kartepe etabında da kırmızı mayoyu giymeye hak kazandı. Prim kapısını ikinci olarak Caja Rural Takımı’ndan Moriero, üçüncü olarak da EUS- Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Barrenetxea geçti. Kapı geçildikten sonra kırmızı mayoyu giyen Willems ana kümede kalmayı tercih etti ve kaçış kümesinden koptu.

Sabah starta gelen atletleri kapalı ve yağışlı bir havanın yanında birde soğuk karşıladı. Etap boyunca sert ve rüzgarlı havanın yanında soğukla çaba eden atletler bu uzun etapta hayli zorlandı.

Etabın 69.5’inci kilometresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Türkiye Hoşlukları Prim kapısı geçildi. Kaçış kümesinde bulunan Türk Ulusal Takımı’ndan Feritcan Şamlı, çizgiyi birinci geçerken, bir yerde beyaz mayonun gerçek sahibi olma yolunda büyük iş yapmış oldu.

Etabın birincisi Caleb Ewan oldu

77’inci kilometre kat edilirken Türk Ulusal Takımı’ndan Feritcan Şamlı misyonunu yapmanın rahatlığı içinde kaçış kümesini bıraktı ve peloton ile pedal basmaya devam etti. Artık önde 3 bisikletçi kaçış kümesini oluşturuyordu. Yeni vakit 8 dakika 15 saniye olarak açıklandı. Yol boyunca esen sert rüzgarlara 100’üncü kilometre geçilirken uygunca kendini göstermeye başladı. Tempo o kadar düştü ki ana küme ile kaçış kümesi neredeyse pedal basamayacak duruma geldi. Bu düşük tempo farkın 4 dakika 40 saniyeye kadar inmesine neden oldu. Daha evvel parkurda ölçülen kestirimi vakitler böylelikle alt- üst oldu.

Etabın son prim kapısı finişe 72 kilometre kala gerçekleşti. Salcano’nun sponsorluğundaki sprint primini Caja Rural Takımı’ndan Maurıcio Moriera Guarino kazandı. İkinciliği EUS-Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea Uriarte, üçüncülüğü de DMP- Delko Marseille Provance Takımı’ndan Lucas De Rossi elde etti. Finişe 53 kilometre kala yeni vakit farkı 2 dakika 30 saniye olarak verildi.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bir sonraki etap

Finişe 800 metre kala sprinterlerin pedal savaşı başladı. Son metrelerde atak yapan Avustralyalı Caleb Ewan etabı birinci tamamladı. 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın 164.1 kilometrelik Bursa – Kartepe etabı ile devam edilecek. Turkish Airlines sponsorluğundaki bu kuvvetli etabı kazanan büyük ölçüde Genel Ferdi Klasman birinciliğini de garantilemiş olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir