‘Anadolu’daki çocukların biniciliğe yönelmesini istiyoruz’

 Türkiye Binicilik Federasyonu Genel Sekreteri Murat Batur, “Anadolu’daki çocukların biniciliğe yönelmesini istiyoruz. At sevgisini Anadolu’da geliştirmek, binicilik sporunu yaygın hale getirmeyi istiyoruz. Bilhassa atlı cirit ile uğraşan atletlerimizi kesinlikle biniciliğe kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Murat Batur, yaptığı açıklamada, federasyon olarak binicilik sporunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Biniciliğin cet sporları ortasında yer aldığına işaret eden Batur, iki dedesinin de süvari olduğunu, yurt dışında yarışlara katıldığını anlattı.

Batur, “Varlıklı ailelerin bu işe merak salmasıyla binicilik, varlıklı sporu olarak anılmaya başlanmıştı. Geniş çerçevede binicilikten uzaklaşıldı lakin günümüzde bu formda değil. Hedefimiz binicilik yarışlarını Anadolu’ya yaymak, tanıtmak.” diye konuştu.

Biniciliğin her yaş kategorisinde yapabildiğine dikkati çeken Batur, “Binicilik, iki canlının birlikte yaptığı en hoş spordur. Federasyon olarak Anadolu Ligi projesini bu maksatla geliştirdik. Anadolu’daki çocukların biniciliğe yönelmesini istiyoruz. At sevgisini Anadolu’da geliştirmek, binicilik sporunu yaygın hale getirmeyi istiyoruz. Bilhassa atlı cirit ile uğraşan atletlerimizi kesinlikle biniciliğe kazandırmayı amaçlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Batur, federasyonları bünyesinde bin 200 lisanslı sportmen bulunduğunu belirterek, olimpiyatlara, dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılarak derece elde etmenin temel amaçları olduğunu lisana getirdi.

Küçük çocuklara ponyler ile at sevgisi kazandırılıyor

Türkiye Binicilik Federasyonu olarak Pony projesi geliştirdiklerini aktaran Batur, “Küçük çocukları ponylere bindirerek at sevgisini kazandırmak istiyoruz. Bu kapsamda yurt dışından pony antrenörleri getiriyoruz. Ülkemizde de pony antrenörleri yetiştiriyoruz. Zira pony antrenörleri, biniciliğin altyapısını oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Çok şuurlu ve güzel bir atla binicilik eğitimlerine başlanmasının ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Batur, antrenör kadar güzel bir atın da biniciye çok şeyler katabileceğini söyledi.

Murat Batur, son yıllarda biniciliğin büyük gelişim gösterdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Her geçen yıl daha uyguna gidiyoruz. Binicilerimiz kendilerini geliştiriyor fakat bu yıl en büyük kasvetimiz, İstanbul’da Adalar’da meydana gelen ruam hastalığı oldu. Bu hastalık nedeniyle Avrupa Birliği, atlarımızın yurt dışına çıkışını yasakladı. Bu nedenle yalnızca Avrupa’da bulunan atlarla yarışlara katılabiliyoruz. Türkiye’den yurt dışına son 9 aydır at çıkışı yasak. Bakanlığımızın çalışmalarıyla yıl sonuna kadar yasağın kalkmasını ümit ediyoruz. Yasak kalkarsa eylül ayında yapılacak Mani Atlama Balkan Şampiyonası’na bir ekip yetiştirme imkanımız olur. Daha öncesinde 2016 Rio Olimpiyatları’na bir binicimiz katıldı. Ondan evvel 1952 yılında olimpiyatlara katılmıştık. Geçen yıl senyör düzeyinde Avrupa Şampiyonası’na katıldık. Önümüzdeki hafta ise gençler düzeyinde Avrupa Şampiyonası’na katılıyoruz. Artık bundan sonra daima olarak müsabakalarda olmak istiyoruz.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir