Ağrı’da at yarışları nefes kesti

Ağrı Valiliğince düzenlenen klâsik at yarışları, yarışseverlere keyifli anlar yaşattı.

Ağrı Valiliği koordinesinde Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Vilayet Özel Yönetimi TRT Park alanında düzenlenen at yarışları programı, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, programda yaptığı konuşmada, safkan Arap atı yetiştirenleri desteklemeyi, cet sporu olan yarışları sevdirmeyi ve yarışların bölgesel olarak düzenlenmesini amaçladıklarını belirterek, “İlimizde 30’a yakın safkan Arap atı olup bunlardan 10’u damızlık olarak kullanılmaktadır. Bu yıl 5 tay yetiştirilmiştir. 1950’li yıllardan beri mahalli olarak yapılan at yarışları evvelce Tutak ilçemizde, daha sonra merkez Küpkıran köyünde, 15 yıl merkez Anakaya köyünde düzenlenmiş, son 4 yıldır Ağrı Valiliği TRT Park alanında yapılmaktadır.” tabirlerini kullandı.

 İlk yarışta jokey yaralandı

Konuşmaların akabinde Gazi, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, Valilik ve 15 Temmuz Şehitler Koşuları olmak üzere 4 kategorideki yarışlara geçildi.

Gazi Koşusu’nda başlama noktasında yerlerini alan atlardan “Çimen Gülü”, yarışın birinci metrelerinde istikrarını kaybederek jokeyi Dağıstan Polat’ı yere düşürdü.

Yere düştükten sonra şuurunu kaybeden Polat’a olay yerinde bulunan 112 Acil Servis takımı birinci müdahaleyi pistte yaptı.

Akabinde vatandaşların yardımıyla ambulansa taşınan Polat, Ağrı Devlet Hastanesine götürüldü. Polat’ın sıhhat durumunun düzgün olduğu öğrenildi.

Dereceye girenlere para mükafatları ve kupaları verildi

Üç safkanın katıldığı 1600 metrelik pistte yapılan Gazi Koşusu’nda Veysel Ünlü’nün jokeyliğini yaptığı “Frenkbağı” birinci, jokey Mehmet Şahin’le “Taligül” ikinci oldu. “Çimen Gülü” ile yarışan jokey Polat ise düştüğü için çabayı tamamlayamadı.

1600 metrelik Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Kupası’nda yarışan atlardan “Şekerli Ceylan” birinci, “Çaykara Rüzgarı” ikinci, “Sertboğaç” üçüncülüğü elde etti.

2000 metrelik Valilik Kupası’nda ise “Gümüş Kuşak” birinciliği, “Berber İbo” ikinciliği, “Kara Mühür” üçüncülüğü kazandı.

Büyük çekişmeye sahne olan 2000 metrelik 15 Temmuz Şehitler Kupası’nda da burun farkıyla “Pala Tumbul” birinciliği elde ederken, ikinciliği “Azra Zeynep”, üçüncülüğü de “Hayalet Süvari” kazandı.

Yarışlarda dereceye girenlere ödül ve kupaları düzenlenen merasimde protokol üyeleri tarafından verildi.

Müsabakayı, Vali Yardımcıları Ömer Faruk Tuncer, Yakup Ömeroğlu, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar izledi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir