ABD’deki tacizci doktorun mağdurlarına 500 milyon dolar

Taciz suçlamasıyla mahpus cezasına çarptırılan ABD Olimpiyat Cimnastik Ekibi’nin eski tabibi Larry Nassar’ın mağdurlarına toplam 500 milyon dolar ödeneceği duyuruldu. 

Nassar’ın evvelden çalıştığı okulu Michigan Eyalet Üniversitesinden (MSU) yapılan açıklamada, Larry Nassar tarafından tacize uğrayan 332 bireyle MSU’nun muahedeye vardığı bildirildi. 

Açıklamada, 425 milyon doların mağdurlara dağıtılacağı, 75 milyon doların ise bir vakıf fonuna yatırılarak gelecekte Nassar tarafından tacize uğradığını tez eden bireylerin ortaya çıkması halinde kendileri için bu fonda tutulacağı belirtildi. 

MSU Mütevelli Heyeti Başkanı Brian Breslin, yaptığı yazılı açıklamada, “Bütün mağdurlar ve ailelerinden özür dileriz. Yerleşkede değişiklik gereksiniminin farkındayız.” sözlerini kullandı. 

Olimpiyat altın madalyalı ABD’li cimnastikçilerden Jordyn Wieber, McKayla Maroney ve Aly Raisman, Larry Nassar’ın tacizlerini MSU’ya bildirdiklerini fakat okulun bu mevzuda ihmalkar davrandığını tez etmişti. 

Nassar’ın tacizlerine maruz kalan Amerikalı ulusal sportmenlerin ayrıca ABD Cimnastik Federasyonu ve ABD Olimpiyat Komitesi aleyhine açılmış davaları bulunuyor. 

Geçen yıl aralık ayında görülen 3 davada 60 yıl mahpus cezası alan Larry Nassar, ocak ayında da 40 ila 175 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırılmıştı. 

Nassar, 1986’da ABD Cimnastik Federasyonunda işe başlamış, 1993’te de MSU’dan tıp derecesini almıştı. 

Taciz skandalı ve kamuoyundan gelen baskılar nedeniyle, 2005’ten itibaren MSU Lideri olan Lou Anna Simon ocak ayında misyonundan istifa etmişti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir