55 yıl sonra bir ilk!

Binicilik Federasyonu’nun 10 Ekim’de gerçekleştirilen olağanüstü genel heyetinde başkanlığa seçilen Bora, AA muhabirini yaptığı açıklamada, ulusal binici Ömer Karaevli’nin tarihi bir başarıyı yakalamaya çok yaklaştığını söyledi.

Karaevli’nin, olimpiyat kotası yarışlarında kendi kümesinde birinci sırada yer aldığını lisana getiren Bora, “2016’nın mart ayına kadar bu süreç devam edecek. Ancak bizim varsayımlarımıza nazaran yerini garantilemiş üzere. Puan yarışlarının sayısı çok azalmış vaziyette. Onu takip edenlerin yakalaması sıkıntı. Ömer yüzde 90 olimpiyat vizesi alacak. Türk biniciliği, 1960’dan sonra olimpiyat görecek” diye konuştu.

Bora, Türk binicilik tarihine geçmeye hazırlanan Karaevli’nin, Hollanda’da yaşadığına işaret ederek, “Profesyonel olarak bu işi yapıyor. Aslında bu işin merkezi Hollanda, Belçika, Almanya ve Fransa. Bu bölgede ağırlaşma var. Oradaki puan toplayacak yarışlara katılması daha kolay. Ömer çok düzgün bir binicimiz, bu duruma geldi. İnşallah, bundan sonra muvaffakiyetini devam ettirecek” değerlendirmesinde bulundu.

55 yıl sonra gelen muvaffakiyet
Karaevli’nin, 55 yıllık olimpiyat hasretini sona erdirmeye çok yaklaştığının altını çizen Bora, Türk biniciliğinde 1960’dan sonra yaşanan süreci şöyle anlattı: “1960-70 ortasında Türkiye’den yurt dışına at çıkışı konusuna hastalıktan dolayı sorunlar vardı. Yurt dışıyla temas kopmuştu. Münasebetiyle binicilikte kayıp 10 yıl var. Ondan sonra kapılar açıldı ve sivil binicilik başladı. 1960 Roma Olimpiyatları’na katılan binicilerimizin hepsi askerdi; Cevdet Sümer, Nail Gönelli ve Salih Koç. Üç binicimiz Roma Olimpiyatları’na katılmıştı. 1970’lerden sonra binicilik sivilleşmeye ve gelişmeye başladı. Yurt dışından at alımlarının yolu açıldı. İmkanı olanlar daha pahalı atlar aldılar, Avrupa’da müsabakaya başladılar.”

“Avrupa’dan Türkiye’ye at almaya gelecekler”
Bora, atların kıymetlerinin her yıl arttığına dikkati çekerek, binicilik sporunda maliyetin giderek yükseldiğini bildirdi. 

Arapların 10 milyon avroya at satın alarak olimpiyatlara katılma yolunu tercih ettiğini belirten Bora, Türkiye’nin ise at yetiştiriciliğine başlayacağını paylaştı.

“Bu iş taşıma suyla dönmez” diyen Bora, şunları kaydetti:
“Ülkemizde bu cins atları yetiştirmek istiyoruz. Bu türlü bir projemiz var. Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile at yetiştiriciliği konusunda prensipte anlaştık. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Karacabey’deki yerinde inşallah bu işi yapacağız. Bu çok uzun vadeli bir proje. Şayet proje sürdürülürse 10 yıl sonra Avrupa’dan Türkiye’ye at almaya gelecekler.” 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir