29. Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları yapıldı!

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve şapka inkılabının 93. yıl dönümü aktiflikleri kapsamında, 29. Klâsik Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları düzenlendi.

Kastamonu Belediyesi ve Türkiye Klâsik Spor Kolları Federasyonunca Uzun Yazı mevkisinde düzenlenen tertip, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Belediye Lideri Tahsin Babaş, burada yaptığı konuşmada, Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başşehri olduğunu anımsattı.

Kültür başşehri aktiflikleri kapsamında birçok faaliyet yapıldığını anlatan Babaş, “Geleneksel Atatürk ve İstiklal Kupası At Yarışları da bu bağlamda yaptığımız faaliyetlerimizden birisi. Günümüzde en çok gereksinimimiz olan şey birlik, beraberlik, müsamaha, hürmet, sevgi ve bunun yanında bu türlü hoş aktivitelerde birlikte olabilmek.” dedi.

Babaş, Kastamonu’yu tüm dünyaya tanıtmak için uğraş gösterdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kültüründen sporuna, tabiatına, gastronomisine, her bakımdan Kastamonu’yu ele aldık. Güneyinden kuzeyine 12 ay turizm yapılabilecek bir kent. 170 kilometre kıyısıyla, dağları ve ulusal parklarıyla milattan öncelere dayanan kültürü, tarihi dokusuyla eksiksiz bir kent. Biz de bu eksiksiz kentte yaşayan insanlarız. O nedenle yaşadığımız kentin değerini bilmeliyiz.”

Türkiye Klasik Spor Kısımları Federasyonu Asbaşkanı Günal Genç ise yarışların bu yıl 29’uncusunun yapıldığını ve federasyon hakemlerinin denetiminde gerçekleştirildiğini kaydetti.

Konuşmaların akabinde başlayan yarışlarda, Türkiye’nin farklı bölgelerinden getirilen 50 atla binicileri, rahvan ve dörtnal kategorilerinde gayret etti. Yarışlarda dereceye girenlere, protokol üyelerince mükafatları verildi.

İngiliz safkan A kategorisinde yarışı birinci tamamlayan ve durmak için yavaşlayan Namık Özen’e ilişkin “Dembaba” isimli atın ayağı kırıldı. At, sıhhat gruplarının denetiminin akabinde yarış alanından çıkarıldı.

Kategorilerinde dereceye giren biniciler şöyle:

– Rahvan koşusu

Üçlü tay: İsa İleri, Yılmaz Karabakal

Küçük orta: Şahap Gürsoy, Ali Ekber Karatepe, Muzaffer Topaloğlu

Büyük orta: Emircan Şerifoğlu, Sebahattin Kuzuoğlu

Baş altı: Ahmet Boyacı, Musa Taflan, Yılmaz Karabakal

Baş koşusu: Yahya Polat, Mehmet Falay, Yılmaz Karabakal

– Dörtnal koşusu

Arap safkan A kategorisi: Bilgehan Babayiğit, Osman Göçmen, Mehmet Gezgin

Arap safkan B kategorisi: Serdar Öztufan, Hüseyin Arslan, Utku Aygün

İngiliz safkan A kategorisi: Namık İtina, Erdoğan İyidöner, Yüksel Kırık

İngiliz safkan B kategorisi: Utku Aygün, Hüseyin Arslan, Orhan Türkoğlu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir