2026 Kış Olimpiyatları için düğmeye basıldı!

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “2026 Kış Olimpiyatları için Erzurum’un diyalog sürecini başlattık.” dedi.

Habertürk gazetesinin Bomonti Hilton’da düzenlediği Türkiye Spor Tepesi’ne katılan Bak, Türkiye’nin kıymetli tertiplere talip olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

“EURO 2024’e adayız. Almanya’yla çekişiyoruz. Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı yapmayı hak ediyor. Ülkemize bu yakışır. Üzerimize düşeni Türkiye Futbol Federasyonuyla yürütüyoruz. 2026 Kış Olimpiyatları için Erzurum’un diyalog sürecini başlattık. Herkese misyonlar düşüyor. Oradaki tesislerimizle 6 aday ülkeyle yarışıyoruz. Gayrete devam edeceğiz.”

“Uyuşturucuyla gayret, bizde terörle mücadeleyle eş değer”

Osman Aşkın Bak, bakanlık olarak uyuşturucuyla uğraşa büyük kıymet verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Spor, bir hayat üslubu ve şahısların günlerini, haftalarını planlayan bir aktiflik. Bakanlık olarak bilhassa toplumumuzu tehdit eden uyuşturucuyla uğraşla başlamak istiyorum. Uyuşturucuyla mücadelede en değerli araç spordur. Bağımlılıkla Uğraş Yüksek Heyeti var. Burada yer alan 8 bakanlık var ve bunlardan biri biziz. Bakanlık olarak biz önleyici noktadayız. Rehabilitasyon sürecinde de aktif rol oynuyoruz. Toplumumuzu tehdit eden önemli bir uyuşturucu konusu var. Uyuşturucu artık gençlerimizi o kadar çok tehdit ediyor ki bunun için tedbirler almamız lazım. Uyuşturucuyla uğraş, bizde terörle gayretle eş bedel. Terör örgütleri, uyuşturucuyu kullanarak kendilerine militan yetiştiriyor. Evvel uyuşturucuya alıştırıyorlar, sonra bunu kullanarak her türlü aksiyonu yapıyorlar. Uyuşturucuyla mücadeledeki en kıymetli argüman sporu kullanmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın talimatıyla her yere spor tesisi yapmaya devam ediyoruz.”

Ulusal Eğitim Bakanlığıyla da çalışma içinde olduklarını ve okullardaki sporun harekete geçmesini sağlamayı amaçladıklarını lisana getiren Bak, “Okul spor salonlarının hafta sonu ve yazın kullanıma açılması için de Ulusal Eğitim Bakanlığıyla görüşüyoruz. Sporun tabana yayılması lazım.” açıklamasını yaptı.

“Yeni yasa amatör branşlarda devrimdir”

Bakan Bak, “Vergi Kanunları ile Birtakım Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un amatör sporlar için bir ihtilal olduğunu savundu.

Gençlik ve Spor Bakanı, bu yasa sayesinde 250-300 milyon lira üzere bir vergi gelirinin amatör branşlara harcanacağını aktararak, şunları kaydetti:

“TBMM’den çıkan profesyonel faaliyetlerde elde edilen vergilerin, o grubun amatör branşlarına harcamasıyla ilgili kanun çok değerli bir mevzu. Bunun için Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve TBMM’de dayanak olanlara teşekkür ediyorum. Amatör branşlarda bu bir ihtilaldir. Bu Maliye Bakanlığı ve bizim tarafımızdan da denetlenecek. Kulüplerimiz bu maddeden evvel amatörlerden ötürü bütçede açık yaşadıklarını söylüyorlardı. Artık bu da halloldu. Büyük kulüplerimiz büyük yatırımlar yapacak. Yüzyılı aşmış bu çınarların amatör branşlara daha fazla takviye vermesini istiyoruz. Gelecek olimpiyatta Türkiye çok daha âlâ yerlere gelecek. Güreşe de bu kulüplerin dayanak vereceğine inanıyorum.”

Yasa dışı bahisle de büyük bir çaba verdiklerini aktaran Bak, futbolda altyapıya da önemli yatırımlar yapılması gerektiğini anlatarak kelamlarını tamamladı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir